- 23 - dateert het proefschrift "Chesterton and the Victorian age" van A.M.A. Bogaerts. Uitvoerig gaat de schrijver in op de rol van Chester ton bij het "Dickens-reveille" aan het begin van de 20ste eeuw. Het geweldige success, getuige de veelvuldige herdrukken, van ver talingen van "A christmas carol", volgens Bomans de op één na beroemd ste kerstvertelling ter wereld, maakte Dickens ook in Nederland tot de kerstvertelling bij uitstek. In het achtste "Winterboek" uit 1929 was een essay van P.H. Ritter (1882-1862) opgenomen met als titel "Charles Dickens als kerstverteller". In het decembernummer van De Gemeenschap uit 1939 was een artikel opgenomen van Antoon Coolen, "Streuvels en Dickens", waarin Dickens' "A christmas carol" vergeleken werd met Streuvels' kerstvertellingen welke in het West-Vlaamse land zijn gesitueerd. Ook in het Vlaamse taalgebied werd over Dickens gepubliceerd. De Ant werpse schrijfster H.E. Belpaire (1853-1948) schreef in 1911 een ver handeling over "Dickens als dichter", en in 1929 een bundel "Charles Dickens", waarin zij nader inging op "Dickens' Vrouwenbeelden, Kinder bedden, de Kleine Menschen in zijn werk, zijn Poezie en Natuurgevoel, Zijn Philosophie en Levensleer", en tenslotte "zijn godsdienstzin". Waarschijnlijk uit 1921 dateert het boekje van Paul Kiroul, pseudoniem van Edward Peeters, getiteld: "Verstand en Gemoed", een lezing over Dickens' "Hard Times", uitgegeven te Brussel en opgenomen in een reeks van de Vlaamsche Opvoedkundige Bibliotheek. In 1950 verscheen in de serie "Gastmaal der Eeuwen, Taferelen uit de cultuurgeschiedenis van Europa" van de hand van Henriëtte Roland Holst (1869-1952) het essay: "Romankunst als Levensschool", een vergelijken de studie van Tolstoi, Balzac en Dickens. Een jaar later, in 1951, publiceerde Daniël de Lange zijn studie: "Het verschijnsel Charles Dickens, een poging tot begrijpen", uitgegeven bij Het Spectrum. Over de rol van Godfried Bomans bij de totstandkoming van de Prisma reeks met het verzameld werk van Dickens werd al eerder melding gemaakt. Van Bomans werd verwacht dat hij "het" grote werk over Dickens zou schrijven. Het is er niet van gekomen. Wel zette hij vele landgenoten aan om het werk van Dickens te lezen en te herlezen, had

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 25