- 25 - In het tijdschrift BZZLLETIN, nummer 88, 10de jaargang, september 1981, verscheen een bijdrage van James Brockway: "De donkere kamer van Dickens", waarin de schrijver het "merkwaardigste" aan Dickens poogt te benaderen en te illustreren: "zijn haast ongelofelijke energie". Natuurlijk is er veel meer in ons taalgebied over Dickens gepubli ceerd. Voor die Nederlanders die nog in de vorige eeuw waren geboren was Dickens haast niet te vermijden. Voor de laatste der tachtigers, Lodewijk van Deyssel, behoorde het werk van Dickens niet tot "de groote Literatuur", maar in zijn essay "Dickens' David Copperfield" (1932) was hij het eens met de uitspraak dat men met de lectuur "hoogst aangename uren doorbrengt". Behalve van Deyssel waren er ook andere letterkundige grootheden die een essay over Dickens en/of zijn werk schreven. Simon Vestdijk ging in zijn studie "Dickens als psycholoog" in op een vergelijking van Dickens met Kafkaen dat naar aanleiding van het herlezen van "Bleak House", daarbij een parallel trekkend met "Der Prozess" van Kafka. Theun de Vries gaf blijk van zijn begrijpelijke voorkeur voor Dickens' "A tale of two cities", een boek dat hij vertaalde en mede aanleiding was voor een tweetal essays: "Dickens en de Franse revolutie" en "Charles Dickens en de Britse Bourgeoisie in de 19de eeuw". Meer nog dan in letterkundige tijdschriften werden over Dickens, zijn werk en Dickensiaanse festiviteiten artikelen geschreven in kranten en populaire weekbladen. Vooral de decembermaand inspireerde tot der gelijke bijdragen: een verslag van een toneelbewerking door Ed Veterman van "Scrooge en Marley" in nr.52 van de Katholieke Illu stratie van 1937, in de AVRO-radiobode, kerstmis 1937, een beschouwing over "Kleine Dorrit, Dickens op zijn best", met de aankondiging van het hoorspel "De Kleine Dorrit", naar de roman van Charles Dickens, door Cor Hermus, en met spelleiding door Kommer Kleyn, "Vier Kerstmis met Charles Dickens" in nr.52 van het damesblad Beatrijs van 1959, "Een kerstlied dat nooit oud wordt" in het laatste nummer van de Libelle uit 1965, "In het voetspoor van Charles Dickens" in de kerst- bijlage van de Goudse Courant in 1982, etc.

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 27