- 26 - Er waren ook artikelen in kranten en tijdschriften die duidelijk een meer literair karakter hadden. In 1929 verscheen in de Maasbode een bijdrage van Willem Nieuwenhuis, "Een Franschman over Engelschen", naar aanleiding van de studie van André Maurois "Etudes Anglaises", met daarbij naast aandacht voor Walpole, Ruskin en Wilde een ruime plaats voor Dickens, "de vertolker van de poëzie der naamloozen". In de eerste jaren van de tweede wereldoorlog verschenen in De Groene Amsterdammer artikelen over boeken door G.H.M. van Huet. Het herlezen van Dombey and Son na twintig jaar deed Huet verzuchten "welk een ge noegen, maar ook welk een beslag op uw tijd!" en was aanleiding tot een bijdrage getiteld "Succesrijke overdrijvingskracht". Een uitgave van de dagboeken van Hans Christian Andersen in het Duits werd door M. van Amerongen besproken in Vrij Nederland van 13 juni 1981: "Een beschouwing over de mens achter de sprookjesverteller en tevens het dagboekfragment waarin Andersen beschrijft hoe hij logeerde bij zijn vriend en kunstbroeder Charles Dickens". Een kostelijk bezit voor de Dickensliefhebber zijn de uitgaven van "The Dutch Dickensian". Het eerste nummer verscheen in december 1961 met op de omslag een tekening van Harry Prenen, voorstellende een actieve Mr.Pickwick die onder de mistletoe en voor de open haard een in volendammer kostuum gestoken jongedame benadert voor een dans en wellicht een kus, terwijl op de achtergrond Sam Weller zijn meester gadeslaat, en Dickens zelf vanaf de schoorsteen boven de openhaard een oogje in het zeil houdt op deze pickwickiaanse escapade. Na het 14de nummer in december 1967 leek er een einde gekomen te zijn aan dit lijfblad van de Haarlem Branch of the Dickens Fellowship. In december 1976 verscheen echter nummer 15 van The Dutch Dickensian, kloeker van formaat, soberder van omslag, zonder tekening, zonder be richten uit het eigen Fellowship-gebeuren, maar met "heuse" Dickens- artikelen, veelal geschreven door leden van de Haarlem Branch. Inmiddels werd in december 1985 nummer 17 uitgegeven.

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 28