- 35 - Hasebroek, Jonathan, Waarheid en Droomen. De tweede man van het Leidse trio was Johannes Petrus Hasebroek 1812— 1896). Na zijn studietijd werd ook hij predikant, en in 1836 aan vaardde hij zijn ambt in Heiloo. Van 1836 tot 1843 was zijn pastorie het middelpunt van een bloeiend letterkundig leven, daar kwam de zoge naamde kring van Heiloo bijeen, met onder meer Beets, Toussaint Hofdijk, Bakhuizen van den Brink, Van Lennep, Potgieter, Kneppelhout en Willem de Clercq. Het bekendste werk van Hasebroek was "Waarheid en Droomen" dat hij in 1840 publiceerde onder het pseudoniem Jonathan. Het is een bundel schetsen waarop de invloed van Duitse romantici als Jean Paul en Claudius en van Engelse humoristen als Lamb, Sterne en Dickens onmis kenbaar is. Het boek beleefde in 1902 een 10e druk. Vooral de lichte weemoedige humor en het sociale gevoel voor de personages in de schetsen spreken aan, maar de beeldspraak, de wijdlopigheid maken het de lezer van nu wel heel moeilijk om door te lezen. Bij de achtste druk van dit boek in 1891 werd door de uitgevers een bibliografische schets verlangd, en naar aanleiding van dit verzoek merkte Jonathan op: "Indien ik het kleine met het grote mag verge lijken, in deze dagen ziet ook te Londen een Geschiedenis van de Pickwick het Licht". Gewin, Vlerk, Joachim Polsbroekerwoud. De minst bekende van het trio is Bernardus Gewin (1812-1873). Onder het pseudoniem Vlerk schreef hij "Reisontmoetingen van Joachim Pols broekerwoud en zijne vrienden". Hendrik Fijlink gaf het in 1840 in 12 afleveringen van ieder 24 bladzijden uit, elk voorzien van een plaat en van een omslag met een geestige randversiering. In 1902 verscheen de tweede druk met een voorwoord van een ver familielid en groot be wonderaar, W.F.C. van Laak, die de presentatie van dit werk associ eerde met de uitgave van de Pickwick Papers, ook door Frijlink, zoals het in de afleveringen van "Het Leeskabinet" verscheen. Gewin moet een opgewekt man zijn geweest. Toen Geertruida Toussaint zich in het literaire leven had gestort op de pastorie bij en te

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 37