- 40 - Jacobus Cremer en Justus van Maurik. Pij de Leidse studenten-schrijvers en predikanten in spé viel de na druk op het aspect van de humor, vooral in het verhaal van de reis avonturen van Joachim Polsbroekerwoud en zijn maten. Bij de schrijvers in de tweede helft van de 19e eeuw viel de nadruk meer op het duide lijk maken van sociale wantoestanden. Onder hen waren er die met het werk van Dickens zozeer vertrouwd waren dat in een enkel geval van een regelrechte "overname" kan worden gesproken. Een treffend voorbeeld in deze is Jacobus Cremer, bekend van de Betuwse vertellingen. Hij stond in feite buiten het letterkundig leven van zijn tijd. Als er over hem geschreven werd dan las hij de tijd schriften, maar hij gunde zich naar gezegd werd niet de tijd het werk van anderen te lezen, bevreesd als hij was de eigen authenticiteit te verliezen. Toch heeft hij gelezen. De invloed van Dickens en Conscience is in zijn later werk merkbaar. Ook hij was begaan met de armen en lijdenden, en hield praktische pleidooien tegen maatschappelijk on recht door middel van novelle en roman, en dat naar het voorbeeld van Dickens In het verhaal "Wouter Linge" heeft de hoofdpersoon, een arme werkman van goede wille en ten zeerste bezorgd voor zijn gezin, een droom waarin zijn lieftallige en mooie dochter Anne, gedreven door armoede en ter ondersteuning van haar arme, ongelukkige ouders, zich in de prostitutie begeeft, een droom die doet denken aan die van Trotty Veck in "The Chimes", en waarin diens dochter Meggie een grote rol speelt. Het verhaal "Wouter Linge" is in feite een verheerlijking van de vrije kolonies zoals die in de vorige eeuw in het Drentse landschap werden gesticht ten behoeve van de sociaal-zwakken in de Nederlandse samen leving In de tweede helft van de 19e eeuw schreven meerdere auteurs kerstver tellingen. Jacobus Cremer deed het, Hendrik de Veer deed het, maar zoals Jan ten Brink vergoeilijkend opmerkte: "Zij dronken in gezel schap van de grote Engelsche meesters, maar wel uit het eigen glas".

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 42