- 43 - Dickens en zijn Nederlandse bewonderaars. Ongetwijfeld zal Dickens meerdere Nederlanders in levende lijve hebben ontmoet en gesproken. Waarschijnlijk zal een onderzoek in dagboeken en reisverslagen uit die tijd daarvan kunnen getuigen. Al eerder werd de brief genoemd die Dickens aan de Haarlemse uitgever Kruseman stuurde. De brief was geschreven vanuit Tavistock House te London en gedateerd op "Monday Twenty Third November, 1857". Dickens bedankte Kruseman voor de toezending van vertalingen in het Nederlands van zijn boeken, en "for the accounts you give me of the esteem in which I am held in Holland. It causes me great pride and great satisfaction" Tijdens het verblijf van Dickens en zijn gezin in Parijs (1855-1856) maakte hij kennis met de in Frankrijk werkende Nederlandse schilder Ary Scheffer (1795-1858). Scheffer introduceerde Dickens bij vele Franse kunstenaars, en bood hem aan zijn portret te schilderen. Hoewel het poseren Dickens veel moeite kostte, "with Little Dorrit on my mind, and the Christmas business too", genoot Dickens volop van zowel Scheffer als het interessante gezelschap in het atelier van de schilder. Het portret kwam af, prijkte op de tentoonstelling van de Koninklijke Academie van dat jaar, en bevindt zich nu in bet National Portretgallery te Londen, (zie illustratie op pagina 44) Fen hele aardige bijdrage is van Jhr. Mr. Alexander Ver Huell 1822— 1897) een in de vorige eeuw bekende tekenaar van humoristische schetsen. Ver Heull bezocht Londen in 1862 en berichtte daarover in zijn "Schetsen uit de Portefeuille". Hij las de volgende aankondiging: "Mr.Charles Dickens last reading. It has found necessary to add ONE FINAL EXTRA NIGHT, St. James's Hall, RegentstreetPicca dilly. On Friday evening, June 27, Mr.Charles Dickens will read his "Nicholas Nickleby at Mr. Squeers's school-Boots at the Holly tree inn - Mrs.Gamp". The time occupied by this FINAL READING will be about two hours. Places for the Reading: Sofa stalls, Four shillings. Body of Hall and Balcony, two shillings. Area and Galleries, one shilling. Tickets to be had at Messrs. Chapman and Hall's, Publishers, 193, Piccadilly; and at Austin's Ticket Office, St.James Hall, Piccadilly. Doors open at seven, commence at Eight o' clock. Thomas Headland, Secretary".

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 45