- 45 - En Ver Huell vervolgt: "Met welk een vreugde las ik deze annonce! Terstond ging ik in Regentstreet een ticket nemen, 1ste rang- en liet mij Vrijdag 's avonds tijdig naar de St.James Hall rijden. - Groote, in ver houding, lage zaal, van boven met gas doelmatig verlicht; gelijk vloers, links en rechts banken, in 't midden de couloir; een rondgaande galerij met zitplaatsen. Goed bezet; vele Dames. Neem een hoekplaats, een bank of acht verwijderd van den lessenaar met het plankje voor het glas water, en een hooger voor den arm. DICKENS. Geestige, ondeugend-goedhartige gelaatsuitdrukking. Allerbeminnelijkste glimlach. Knevel en kinbaard. Gelijkt op sommige Shakespeare-portretten. Het voorhoofd gerimpeld. Zwarte rok, met vrij groot bouquet van witte en roode bloemen in 't knoopsgat. Omgeslagen halsboord, en geborduurd overhemd. Aan den lessenaar staande groet hij een bekende in de zaal, en iemand op de gaanderij rechts. Legt een boekje open voor zich neer - en blijft eenige minuten, op beide armen leundende, voor zich staren - tot dat het volkomen stil is in de zaal. Veel bewege lijkheid in gebaren en stembuiging, ook van gelaatstrekken. Onze Cremer had geheel zijn manier van voordragt. Het tekstboekje (London, Bradbury and Evans, 11 Bouveriestreet1858. One shilling) had ik gekocht, maar hij hield zich niet altijd aan den gedrukten inhoud. - Dankbaar den edelen, lieven Dickens, den koning van den beschrijvenden humor, gehoord te hebben, zag ik met aandoening hem de zaal verlaten, den vriend mijner jeugd, die mij kon doen lagchen om den gevierden Pecksniff, en weenen om het éénigst kind van een Dombey. Waarom schilderde hij ons niet het lot, exceptioneel en daarom veelal niet begrepen, des eenzaam zelfstandigen in lateren leeftijd?" En wat vond Dickens zelf van die avond? In John Forster's "The Life of Charles Dickens" wordt een deel van een brief van Dickens afgedrukt die hij schreef, na het optreden dat Ver Huell bijwoonde; "I finished my readings on Friday night to an enormous hall - nearly £200. The success has been throughout complete. It seems almost suicidal to leave off with the town so full, but I don't like to depart from my public pledge. A man from Australia is in London ready to pay £10.000 for eight months there." Een trouwe lezer van het werk van Dickens was ongetwijfeld Vincent van Gogh (1853-1890). In zijn "Brieven aan zijn broeder" wordt Dickens vaak genoemd, aangehaald of bewonderend geschreven over sommige boeken van hem, en over de vooral latere illustratoren van het werk van Dickens, zoals Fildes, Mahoney en Barnard. Ook het leven van Van Gogh speelde zich in zekere zin af tussen Londen en Parijs. In Londen werkte hij in de kunsthandel en een tijd als hulpprediker. Zoals bekend werd Van Gogh in zijn jonge jaren gedreven

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 47