- 46 - door een religieus fanatisme, vooral in de tijd die hij in de Borinage doorgebracht Het is niet de humor die Van Gogh in Dickens aanspreekt, maar de sociale bewogenheid, en de invalshoek die naar Van Gogh's mening sommige Dickensteksten geven naar een religieus beleven. Eén van de eerste verwijzingen naar Dickens staat in een brief uit 1877 geschreven in Amsterdam, op een moment dat Van Gogh pogingen deed toegelaten te worden tot een theologische opleiding: "Heb daarna ontbeten met een stuk droog brood en een glas bier, dat is het middel dat Dickens aanraadt aan hen die op het punt zijn van zelfmoord te begaan, als zijnde zeer geschikt om hen althans voor enigen tijd van dat voornemen te doen afzien". Blijkbaar kende Van Gogh ook de heer Pickwick. Overigens zijn de meeste verwijzingen naar Dickens te vinden in de eerste twee delen van de brieven, in zijn Franse tijd is Van Gogh Dickens vergeten, zeker de raadgeving van Pickwick. Van de boeken die Van Gogh vermeldt, vaak bij herhaling, kunnen worden genoemd: "A Tale of two cities", "A Child's History of England", "Les Temps difficiles", "Edwin Drood", "Little Dorrit", terwijl hij ook be kend was met Forster's "Life of Dickens". Eén van Van Gogh's laatste ontboezemingen in dit verband in zijn brieven aan broer Theo is opmerkelijk: "Ik heb dikwijls om ver schillende redenen het land gehad in Engeland, maar dat, de Black White en Dickens zijn zaken die alles goed maken!" Lodewijk van Deyssel werd in voorgaande pagina's driemaal geciteerd. De eerste keer toen hij verslag deed van zijn kostschooltijd in "De Kleine Republiek" en de boeken-lees-woede van Willem tijdens de Paas- vacantie beschreef, de tweede keer naar aanleiding van Van Deyssel's essay "Dickens' David Copperfield"en de derde keer naar aanleiding van de studie van Gerard Brom "De dominéé in onze literatuur" waarin de passage van de vergelijking van Beets en Dickens, en de zinsnede "Dickens door van Deyssel te kwader ure soep genoemd".

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 48