- 2 - REDACTIONEEL VOORBERICHT In 1970 verscheen Angus Wilson's The World Of Charles Dickens. De uitgave in Nederland, verzorgd door J.H. Gottmer in Haarlem, werd vergezeld door een bijlage van de hand van Godfried Bomansgetiteld De tijd van Dickens. In dit stuk, twee jaar later integraal door Michel van der Plas opgenomen in Dickens, waar zijn uw spoken? (Amsterdam-Brussel 1972) besteedt Bomans aandacht aan "Dickens in Nederland"Hij vermeldt hierin de weinige bijdragen die Nederlandse publicisten geleverd hebben aan de Dickens-literatuurEveneens maakt hij melding van het feit dat Dickens hier te lande des te meer gelezen werd. De redactie van de Dutch Dickensian heeft gemeend met dit nummer het thema Dickens in Nederland op te moeten pakken. Zij wil met het verschijnen van deze uitgave de bestudering van Dickens in Nederland een nieuwe en krachtige impuls geven. Met de titel Dickens in Nederland heeft de redactie een zeer brede invalshoek gekozen. Verschillende onderwerpen die op dit thema betrekking hebben zullen in deze uitgave de revue passeren. De hoofd moot van dit nummer evenwel is weggelegd voor de receptie van het werk van Dickens in Nederland en de disseminatie van zijn boeken hier te lande. Twee leden van onze Branch, de heren Van Steynen en Luger, die in dit onderwerp "gepokt en gemazeld" zijn, hebben hun onderzoekingen ten behoeve van de lezer van The Dutch Dickensian op schrift gesteld. Vooral het lijvige aandeel van Kees van Steijnen verraadt een jaren lange studie in het onderwerp Dickens in Nederland. Samen met de bijdrage van Bernt Luger, die als een kenner mag gelden op het gebied van de Nederlandse letterkunde in de negentiende eeuw, vormen de twee artikelen een goed beginpunt voor verdere studie. Ook de geschiedenis van de Haarlem Branch heeft te maken met het thema van dit nummer. J.C. van Kessel werkte zijn lezing uit tot een artikel. Zijn belangrijkste drijfveer daarbij was, naar hij de redactie vertelde, om een ouder lid van onze Branch duidelijk te maken dat deze niet deel uitmaakte van het Wilhelm Busch gezelschap. Zo leden van onze Branch mochten denken dat alleen in Haarlem en omstre ken het werk van Dickens wordt bestudeerd, zij hebben bet bij het

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 4