- 4 - DICKENS IN NEDERLAND Over Dickens is al zoveel geschreven dat het van overmoed getuigt er nog iets aan toe te voegen. Naar aanleiding van de publicatie van "The World of Charles Dickens" door Angus Wilson in 1970 merkte Kees Fens op dat de Dickens-studie het allerhoogste in de literatuur heeft be reikt: "zij is vastgelopen, want de weg is ten einde". Fens stelde voor de Dickens-bibliotheek te sluiten, alles te vergeten wat er over Dickens is geschreven (alle vondsten terug te brengen naar de oor spronkelijke vindplaatsen) en dan na een tijd van verplichte stilte en na de dood van de laatste grote Dickens-kenner opnieuw te beginnen aan een tweede Dickens-bibliotheek, die dan over 150 of 200 jaar na genoeg volmaakt gelijk zal zijn aan de eerste. Enig inzicht in deze overdadige Dickens-studie biedt R.C.Churchill de geïnteresseerde dickensian in zijn "A Bibliography of Dickensian Cri ticism 1836-1975". In chronologische volgorde worden achtereenvolgens gerubriceerd de bibliografieën, biografieën, kritieken, krantenknip sels, alsmede specifieke aspecten van Dickens, zoals zijn populari teit, kindertijd, ontwikkeling, illustratoren, Dickens in Frankrijk, Italië, Zwitserland, Amerika, Rusland, etc., en verder in relatie met de meest uiteenlopende onderwerpen als opvoeding, godsdienst, uni versiteiten, honden, sport, misdaad, sex, en Ellen Ternan, zijn vriendin in de laatste levensjaren. Maar ook de vergelijkende studies met andere schrijvers als Dante, Shakespeare, Balzac, Dostojewsky, Mark Twain, Joyce, Kafka, Orwell, etc. De index vermeldt zo'n 800 namen van hen die over Dickens in welke relatie, vergelijking etc. dan ook hebben geschreven. In deze lange reeks van namen wordt slechts één landgenoot genoemd: F.D.Wierstra, die in 1928 promoveerde op het proefschrift "Smollett en Dickens". De samensteller van deze bibliografie geeft echter in het voorwoord al te kennen dat hij geenzins volledig is. Misschien is het daarom toch nog interessant, en zeker voor de "dutch dickensian", na te gaan wat er vanuit het Nederlandse taalgebied literair, wetenschappelijk of anderszins is bijgedragen aan en geschreven is over het werk en de persoon van Dickens, en verder in welke mate Dickens door zijn werk Nederlandse auteurs heeft beinvloed, en hoe vertrouwd de Nederlandse lezer met zijn werk was.

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 6