Foto: Klaas Koppe mensen inziet. Maar als je het probeert na te doen, is het risico datje gaat over drijven groot, en dan kom je al gauw in het Bomans-achtige terecht." En wanneer ben je tot de ontdekking gekomen dat Dickens nog beter was dan je lievelingsschrijver Faulkner? Bij het herlezen van Dickens heb ik ge zien hoe ontzettend veel Faulkner van Dickens heeft geleerd. Faulkner is zo'n sombere schrijver met zo'n tragische visie op het leven, dat de elementen van humor die hij van Dickens heeft overgenomen die somberheid een beetje verlichten en dra gelijk maken. Bij Faulkner heeft die hu mor dan ook niets koddigs of lolligs. Absalom Absalom is sterk geënt op Great Expectations, met zo'n zelfde vrouw die daar maar al die jaren in haar bruidsjurk heeft zitten wachten. "John Irving heeft ook veel van Dickens opgestoken, maar dat is niet zo opvallend als bij Faulkner. En Proust is eveneens erg door Dickens beïnvloed voor wat be treft zijn aandacht voor het absurdisti sche en het komische." Heeft Dickens nog andere Nederlandse schrijvers dan Bomans beïnvloed? "In Nederland zijn er maar weinig schrij vers door Dickens beïnvloed. Frans Coenen misschien, in sommige dingen. En Israël Querido doet wel aan Dickens den ken; A.Alberts misschien een beetje: in het begin van De Eilanden zit iets Dickens-achtigs. Maar op het moment zou ik geen Nederlandse schrijver kunnen noemen die Dickens echt goed kent en leest. Er is in Nederland een geborneerde visie op wat voor soort schrijver Dickens is. Hij wordt gezien als een verhalenver teller, en dat willen we niet. Wij willen dubbele bodems en structuur en dat soort flauwekul. Men denkt dat dat bij Dickens niet aanwezig is. In de negentiende eeuw hadden de schrijvers in Nederland wel de gelijk in de gaten wat voor gigant Dickens was, maar huidige Nederlandse auteurs niet; ik zou er niet één weten met wie je over Dickens zou kunnen praten." Is dat een reden geweest voor de Dickens-colleges die je twee jaar ge leden in Leiden voor studenten Nederlands hebt gegeven? "Dat is één van de redenen geweest. Achteraf bleek het toch niet zo'n verstan dig plan te zijn. Die arme mensen moes ten elke week een boek van Dickens lezen en dat was toch wel èrg veel." Wat vind je het beste boek van Dickens? "Dat is moeilijk te zeggen. Er zijn er vier die ik boven al vereer - David Copperfield, 6

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 7