naburen. Daar juffrouw CAUDLE hem in de Engelsche letterkunde niet bekend is, moet hij zijne lezers verschooning verzoeken, dat hij daarvoor in de onze geen equivalent kan aanwijzen. Mis schien denken zij niet meer aan de in onze kindsheid populaire booze Griet, gelukkig nu meer en meer vergeten." Tegenwoordig heet zoiets: een stukje vertaalreflectie. NOTEN 1 De schets van Maclise, afmeting 7" X 4,5", bevindt zich als onderdeel van de Forster collectie in het Victoria and Albert Museum te Londen. 2 Dezelfde schreef al eerder in Dickens Centennial Essays, University of California Press, 1971, een artikel over de invloed van Carlyle en Jerrold op Dickens. 3 Waarover ik eerder schreef in The Dutch Dickensian, vol. IX, december 1987, no. 18. NASCHRIFT Na voltooiing van dit opstel wees iemand mij in geheel ander verband op het be staan van een boekje getiteld XII Bedpredikatiën. Een werkje voor gehuw de dames door een heer van ondervin ding, dat in 1852 bij uitgeverij Thomp son te Amsterdam zou zijn verschenen. Volgens mededeling van de uitgever gedaan aan Mr. J.I. van Doorninck, archivaris van Overijssel maar vooral de samensteller van Bibliotheek van Neder- landsche Anonymen en Pseudoniemen, 's- Gravenhage - Utrecht (z.jzou de werkelijke auteur niemand anders ge weest zijn dan de veelschrijver J. de Vries, door mij al eerder namelijk in de Haarlem Dickensian Gazette, afl. 1 (juli 1991) genoemd als schrijver van Ed- mond, een oorspronkelijke roman in de trant van Charles Dickens (1843). Helaas bevat geen enkele openbare bibli otheek een exemplaar van de XII Bedpre dikatiën, zodat het mij vooralsnog niet mogelijk is na te gaan in hoeverre J. de Vries behalve Dickens wellicht ook Jerrold heeft nagevolgd. Gezien zijn kameleontische aard moet dat intussen zeer wel mogelijk geweest zijn. Of is hij, zoals mijn informant veronderstelde, - - wellicht de schepper van een pikant werk geweest? GEBRUIKTE LITERATUUR - The Letters of Charles Dickens. Ed. by bis sister-in-law and his eldest daughter. London, 1903. - J. Forster, The Life of Charles Dickens. (Hou sehold Ed.) London, s.a. - D. Jerrold, Mrs. Caudle's Curtain Lectures: Mrs. Bib's' Baby, with memoir by Blanchard Jerrold. London, 1873. - K.J. Fielding, 'Two Sketches by Maclise: The Dickens Children and the Chimes reading', in: Dickens Studies 11:1 (jan. 1966). - E. Johnson, Charles Dickens, his tragedy and triumph. 2 vols. New York, 1952. - J.W.T. Ley, 'Dickens and Douglas Jerrold', in: The Dickensian' 13 (1917). - Idem, 'Douglas Jerrold' (bespreking van W. Jerrolds biografie), in: The Dickensian 15 (1919). - A. Marsh, De beproevingen van Emilia Wynd- ham, door de schrijfster van Mont Sorel. Naar het Engelsch door W.J. Mensing, Amsterdam 1848. - B.W. Matz, 'Sir Peter Laurie and Alderman Cuts:, io: Jhe.Didcensian .12 (1916). - J. Turpin, 'Maclise as a Dickens Illustrator', in: The Dickensian 391 (1980). 28

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 29