MINDERE GODEN OVER DICKENS 'Het gaat steeds beter. Jan Fontijn met het eerste deel van zijn biografie over Van Eeden, Tweespalt, is, een uitstekend werk. Wim Hazeu heeft met Gerrit Achterberg ook een prestatie geleverd, maar het zijn nog geen Peter Ackroyds, nog geen Richard Holmes-en. Ackroyd doet in de biografie van Dickens echt zelf mee. Die gooit zich er helemaal in. Heeft zich helemaal in de tijd en in Dickens verplaatst, gaat in discussie met vorige biografen, dat is meesterlijk. Kijk, Hazeu verschuilt zich nog iets te veel achter citaten van anderen om iets over Achterberg te zeggen. Hij treedt niet zelf naar voren en zegt: 'En zo' en zo was Achterberg!' Maar we zijn op weg naar de moderne biografie. 'Nederland op weg naar moderne biogra fie' Martin Ros in de rubriek Doolhof der zinnen. Het Parool 6 februari 1993 '...de negentiende eeuw, een periode waar Dexter zich wonderwel thuis voelt. 'Een tamelijk sentimentele tijd, maar ik ben ook sentimenteel. Ik voel me ver want met de muziek en de literatuur van toen. Met Wagner, Bruckner, Mahler, ook met Richard Strauss, al is die eigen lijk een twintigste eeuwer. Met Hardy, Austen en natuurlijk dear old Dickens.' Even raakt hij in trance. 'Ik hou intens van Dickens. Van zijn Top-3 Bleak House, Little Dorritt en Our Mutual Friend. Voor mij is Bleak Housede grootste roman in de Engelse taal. En tegelijk de eerste detective, met sergeant Bucket. 'Morse is onhoffelijk, krenterig, en hij houdt niet van mensen'. Colin Dexter is even verzot op Wagner als zijn schep ping. Frans van Schoonderwalt in de Volks krant 2.3 mei 1993 'Wie Charles Dickens' kerstverhaal Scrooge en Marley kent, treft in Meneer Ratti van Mensje van Keulen enkele frappante overeenkomsten aan. De hoofdpersonen hebben hetzelfde gierige en weinig menslievende karakter, en zowel Scrooge als Meneer Ratti ontdekt dat zijn aardse bezit niet zaligmakend is. Charles Dickens moet de hulp van spoken en geesten inroepen om het hart van Scrooge te ontdooien. Bij Meneer Ratti verandert alles wanneer een kat zijn kelder insluipt.' 'Wanneer een kat de kelder insluipt' Selma Niewold bespreekt Meneer Ratti van Mensje van Keulen in de Volkskrant 13 juni 1992 'In zijn perfecte, commerciële verschij ning is de tv-soap natuurlijk een Ameri kaans produkt. Ontstaan is ze echter in Engeland: in die ergerlijke maar prachti ge Engelse traditie van roddelzucht, nieuwsgierigheid, achterklap en geklets die ook. tot een andere grote uitvinding! heeft geleid: de Engelse roman. Anders dan bijvoorbeeld de Duitse 'Bildungsro- 40

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 41