kinderen en is ook vaak de directe metgezel van Dickens, zoals tijdens zijn urenlange wandelingen. In 1858 zullen Dickens en zijn vrouw uit elkaar gaan. Georgina blijft, zij wordt het hoofd van de huishouding. Een jaar eerder, in 1857, heeft Dickens de 18-jarige Ellen Ternan leren kennen, even oud als zijn dochter Katey. Zij is een middelmatige actrice, en speelt met haar moeder en zuster mee in "The Frozen Deep", de volgende toneelvoorstelling die Dickens organiseert en waarin voor de vrouwenrollen enkele professionele krachten worden aangetrokken. In oktober 1855 betrekt Dickens met zijn gezin en verdere huishouding voor langere tijd een appartement in de Avenue des Champs Elysées. Hij wordt overal herkend, ook in Parijs. In winkels wordt al gereageerd op zijn visitekaartje: "Ah! C'est l'écrivain célèbre!". Hij zoekt het gezelschap van schrijvers (George Sand, Lamartine, Scribe, Taine), schilders, toneelspelers (Régnier) en musici, en werkt aan de (maandelijkse) afleveringen van "Little Dorrit". Op dat moment verschijnt in de "Moniteur" dagelijks een aflevering van een vertaling van "Martin Chuzzlewit", onderhandelt Dickens met de Parijse boekverkoper Hachette over een Franse vertaling van al zijn werk, en is hij intensief betrokken bij het aantrekken van een vertaler. In de eerste week van zijn verblijf in Parijs maakt Dickens kennis met de schilder Ary Scheffer, die hem bij vele belangrijke Fransen introduceert, en Dickens aan zich verplicht door te zorgen dat zijn dochters Mamey en Katey Italiaanse les krijgen van Daniele Manin, de vroegere president van de republiek Venetië, die in Parijs in ballingschap leeft en met Scheffer zeer bevriend is. Het verzoek van Scheffer om Dickens te mogen portretteren wordt gehonoreerd. ARY SCHEFFER (1795-1858), "A FRANK AND NOBLE FELLOW" Ary Scheffer is in 1855 zestig jaar, een beroemd schilder, niet alleen in Frankrijk, maar ook ver daar buiten. Hij is de exponent van de Romantische School. Bekende en belangrijke tijdgenoten heeft hij geportretteerd, zijn stukken met thema's uit de oude en recente geschiedenis, uit de christelijke religie en uit de Europese literatuur - van Dante tot Goethe en Byron - zijn overal geëxposeerd en aangekocht. Bovendien is hij een graag geziene gast aan vele Europese vorstenhuizen. Geboren op 10 februari 1795 in Dordrecht, als eerste kind, in een familie van kunstenaars. Zowel vader Johann Bernhard, afkomstig uit de omgeving van Kassei en leerling van Thisbein, als moeder Cornelia Lamme zijn kunstschilders, en vooral bekend vanwege hun portretkunst. Grootvader Arnold Lamme, ook een kunstschilder, is een vurige Dordtse patriot. Het gezin Scheffer verhuist, naar Den Haag, naar Rotterdam en in 1803 naar Amsterdam, waar vader Scheffer naam maakt als portretschilder en opdracht krijgt een portret te schilderen van koning Lodewijk Napoleon. Hij is de eerste, helaas kortstondige leermeester van zijn hoogbegaafde zoon Ary, die in 1808 met het schilderij "Hannibal, aan - 71 -

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 11