- 73 - wie op een schotel het hoofd van Hasdrubal wordt gebracht" deelneemt aan de eerste "Tentoonstelling van werken van nog inlandsche meesters" te Amsterdam. In 1809, pas 45 jaar oud, overlijdt vader Johann Bernard. Hij wordt begraven in de Zuiderkerk. Willem Bilderdijk troost de weduwe in "Aan de Weduwe des Kunstschilders Scheffer in hare droefheid" en voorspelt de moeder de roem van haar zoon. Op advies van vrienden en met het oog op de toekomst van haar begaafde kinderen vestigt moeder Cornelia zich met Ary en zijn twee jongere broers Karei Arnoldus (1796), die later historicus wordt, en Henri (1798), die evenals zijn broer Ary kunstschilder wordt, in 1811 in Parijs. Ary is al eerder op een kostschool in Lille geplaatst waar hij op de plaatselijke academie schilderlessen krijgt. Er volgen moeilijke jaren voor het gezin Scheffer. Maar dankzij steun van vrienden overleeft het gezin. Ary wordt de protégé van baron Franqois Pascal Simon Gérard, een bekende portretschilder van onder meer de familie de Bonaparte. Vanaf 1817 verwerft Ary bekendheid als schilder. Hij maakt een portret van generaal La Fayette, komt in contact met de top van de liberale oppositie tegen de Bourbons en raakt evenals zijn broers actief betrokken bij de Franse politiek. Op voorspraak van zijn beschermheer baron Gérard wordt hij in 1822 tekenleraar van de kinderen van de hertog van Orléans, die na de Julirevolutie van 1830 als liberale kandidaat - tussen de Bourbons en republikeinen - als Louis-Philippe de nieuwe "burgerkoning" der Fransen wordt. Na de Februarirevolutie in 1848 doet Louis-Philippe afstand van de troon en vestigt zich in Engeland. Op 29 juli 1830, de derde dag van de Parijse revolutie, wordt Scheffers dochter Cornelia geboren. Bij de burgerlijke stand staat zij ingeschreven als Cornelia, dochter van Ary Scheffer en Maria Johanna de Nes. Over de moeder is niets bekend. Een bijna Dickensiaans mysterie. Is zij, moeder of dochter, iemand van koninklijke huize? De eerste zeven jaar wordt Cornelia opgevoed bij vrienden van Scheffer op het platteland, daarna wordt zij opgenomen in het huis van oma Cornelia, en na haar overlijden in 1839 neemt Scheffer zelf de zorg voor zijn dochter op zich. Op 15-jarige leeftijd trouwt zij met een huisvriend van haar vader, de 33-jarige kinderarts/chirurg René Marjolin. Zij is artistiek begaafd. Haar vader portretteert haar op tien-jarige leeftijd, met één van de honden van de familie, Turc. (Op Gad's Hill zal Dickens altijd in gezelschap van honden zijn. Eén van zijn lievelingshonden is dan Turk, een mastiff, volgens Forster "a noble animal, full of affection and intelligent Ary Scheffer is 60 jaar als hij Dickens in 1855 ontmoet. In 1850 is hij getrouwd met Franqoise-Louise-Sophie Marin, de weduwe van generaal Baudrand en Engelse van afkomst. Hetzelfde jaar wordt hij tot Fransman genaturaliseerd. Het zijn onrustige jaren, zowel in Frankrijk als in het privéleven van Scheffer. In 1851 grijpt Lodewijk Napoleon in Frankrijk de macht, tot verontwaardiging van Scheffer die sinds de Februarirevolutie van 1848 commandant in de Nationale Garde is. In 1853 overlijdt zijn broer Arnold, die bij hem inwoont, en op 1 juli 1856. als Dickens al weer terug is naar Engeland, overlijdt zijn echtgenote Sophie Marin.

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 13