OP ZOEK NAAR EEN ANDERE IDENTITEIT: DICKENS INCOGNITO Op vakantie op het vasteland in de zomer van 1854, in Boulogne sur Mer, laat Dickens zijn snor en baard groeien. Het gebeurt al enkele jaren eerder tijdens een verblijf in Genua. Als hij in januari 1854 een bezoek brengt aan stakende wevers in Preston - Dickens is dan bezig aan "Hard Times" - noteert een aanwezige journalist: "Mr. Charles Dickensthe authorwas a spectator of the proceedings on Monday for about ten minutes. That gentleman now rejoyces in a luxuriant pair of moustaches, and not being recognized, was taken by many for some distinguished foreigner". Terwijl zijn gezin - in de naderende zomer van 1855 - al op vakantie is in Boulogne, reist Dickens hen in juni achterna en laat die zomer behalve zijn snor ook zijn baard groeien. Aanvankelijk nog een baard van bescheiden omvang, iets meer dan een sik. Maar enkele jaren later, in hartje zomer 1858, wanneer Dickens zich voorbereidt op de "reading tour", wordt de baard zwaarder volgens de Amerikaanse mode, en Frith, die in 1859 een portret van Dickens schildert, bericht: "The beard saved him the trouble of shaving, and much as he admired his own appearance before he allowed his beard to grow, he admired it much more now, and never neglected, when an opportunity offered, to gaze his fill at himself besides, he had been told by some of his friends that they highly approved of the change, because they now saw less of him NAWOORD Het Dickens-portret van Ary Scheffer mag dan fel bekritiseerd worden door Dickens zelf en door hen die Dickens van nabij kennen, het wordt wel geschilderd op het moment dat Dickens zijn jeugdige, romantische uitstraling verliest en dekking zoekt in de vermomming van snor en baard. De ouderdom nadert, jeugd maakt plaats voor waardigheid. Een geschikt moment voor de cartoon. Vanaf dat moment valt er voor Dickens ook veel te verbergen, daar zullen zijn intieme vrienden het mee eens zijn geweest. Cees van Steijnen - 79 -

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 19