-98- Misschien weer veelbetekenend, dit fragment heeft geen conclusie. Arthur blijft zichzelf slechts angstige vragen stellen waar hij geen antwoord op weet. Bij hoofdstuk X (deel 1) wil ik iets langer stilstaan. Het is een schitterend en in mijn ogen zeer belangrijk hoofdstuk. Het gegeven zou kunnen worden beschreven zoals Kafka dat doet in 'het proces' waar een enkeling niets tegen een bureaucratisch proces kan inbrengen. Dickens heeft een ander wapen, met ironie en bijtende spot zet hij het onfunctionele Circumlocution Office te kijk in al z'n protsige eigenwaan en baantjes jagerij. Het hoofdstuk begint met een mooie omkering: Op de volgende bladzijde staat een prachtige beschrijving: Dit hoofdstuk staat zo verrukkelijk vol met de mooiste ritmische beschrijvingen, het is aan te bevelen om het vanavond voor het slapen gaan nog even te lezen. Ik vind het misschien wel het beste hoofdstuk uit Dickens' oeuvre. Hier komt nog een mooie omkering: 'Of daar doodkisten gereed werden gehouden voor de menschen die er mogten sterven; waar en hoe zij bewaard werden; waar zij, die in de gevangenis stierven, begraven werden; hoe zij er uit werden gebragt; welke formaliteiten men daarbij in acht nam, en of een onverzoenlijk schuldeischer een doode kon arresteren Dan vlugten Of er kans was om te vlugten Of een gevangene met een touw en een haak de muren kon beklimmen, en hoe hij aan de anderen kant zou neerkomen; of hij het dak van een huis kon bereiken, den trap afsluipen, zich zeiven uitlaten en zich in den menschendrom verschuilen En dan brand in de gevangenis Als er eens brand kwam terwijl hij daar lag T (dl. 1p.96) 'Of men hier doodkisten klaar had staan voor de mensen die in de gevangenis stierven, waar ze bewaard werden en hoe. Of de mensen die hier stierven begraven werden, hoe men ze vervoerde en of een harteloze schuldeiser een dode kon laten arresteren. En welke mogelijkheden waren er om te ontsnappen Als een gevangene het klaar speelde boven op de muur te komen, hoe moest hij er aan de andere kant er weer afkomen. Zou hij op het dak van een naburig huis kunnen klimmen, er binnengaan, langs de trap sluipen, door de voordeur op straat komen en tussen de voetgangers kunnen verdwijnen En wat zou er gebeuren als er hier eens brand uitbrak (dl.Ip.67) 'Its finger was in the largest public pie, and in the smallest public tart. It was equally impossible to do the plainest right and to undo the plainest wrong, without the express authority of the Circumlocution Office.(p. Ill) "Het stak zijn vinger in de grootste openbare pastij en in het kleinste openbare taartje. Het was even onmogelijk het duidelijkste regt te doen of het duidelijkste onregt te herdoen, zonder uitdrukkelijke volmagt van het Circumlocutie-kantoor. (dl. 1p. 113) 'Zowel bij de rijken als bij de armen deed het zijn invloed gelden. Zonder de nadrukkelijke toestemming van dit lichaam was het onmogelijk zich aan het simpelste recht te houden of het schreeuwendste onrecht goed te maken.' (dl. 1p.78) 'Mechanicians, natural philosophers, soldiers, sailors, petitioners, memorialists, people with grievances, people who wanted to prevent grievances, people who wanted to redress grievances, jobbing people, jobbed people, people who couldn't get rewarded for merit, and people who couldn't get punished for demerit, were all indiscriminately tucked up under the foolscap paper of the Circumlocution Office.(p. 112) Werktuigkundigen, natuurkundigen, soldaten, zeelieden, inzenders van petitiën en memoriën, menschen met grieven, menschen die grieven wilden herstellen, menschen die knoeiden, menschen die door het knoijen benadeeld werden, menschen die voor verdienste geene belooning, en menschen die voor wanverdienste geene straf konden krijgen, allen werden zonder onderscheid onder het schrijfpapier het Circumlocutie-kantoor begraven, (dl. 1p. 114) Werktuigkundigen, philosophen, soldaten, zeelieden, inzenders van verzoekschriften, lieden met grieven, lieden die deze grieven wilden voorkomen, lieden die knoeiden en zij die door dat knoeien benadeeld werden, lieden die geen beloning voor bewezen diensten konden krijgen en zij die voor het bewijzen van slechte diensten niet gestraft konden worden; allen zonder onderscheid werden bedolven en verstikt onder stapels en stapels papier van het departement van Omhaal.' (dl. 1p.79).

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 38