Van de Voorzitter Zo werd onze laatste bijeenkomst, de jubileum- en Kerstbijeenkomst in december, beschreven door David Dickens in een brief waarin hij ons bedankte, en zelden heb ik zo'n accuraat verslag van een bijeenkomst gelezen. Na dat prachtige hoogtepunt staan wij nu aan het begin van een volgende 40-jaarsperiode, waarin ongetwijfeld veel hetzelfde zal zijn, maar ook veel nieuw. The Dickensian bijvoorbeeld is nog steeds hetzelfde, zoals mag blijken uit het feit dat er in het laatste nummer melding wordt gemaakt van een paar bomen in Londen (in de "courtyard of Deans' Court"), die indertijd ook door Dickens gezien zijn: "They provide yet another living connection with Charles Dickens". Het betreffende artikeltje is deel 2 in de serie "Living Connections"; het eerste deel betrof een boom (American Indian Bean Tree, voor kenners Catalpa Bignoniodes) die voor de kathedraal in Rochester staat. Echter, de Medway City Council's Landscape Forestry Officer, Ben Larkham, denkt dat de boom binnenkort dood zal gaan (dus een tip voor hen die met bomen spreken: haast is geboden!). De Dutch Dickensian daarentegen heeft een nieuwe "formule", zoals u ziet. Ook nieuw is Dickens op Internet, waarover wellicht bij een andere gelegenheid meer. Nieuw is het feit dat de Annual Conference dit jaar, te Broadstairs, gedeeltelijk samenvalt met het Dickens Festival aldaar, waardoor de mogelijkheid bestaat om tien dagen lang in Dickensland ondergedompeld te zijn, compleet met bezoek aan "The Leather Bottle" en Gad's Hill. Continuïteit en vernieuwing, zo zou je in het algemeen de situatie kunnen samenvatten. Op kleine schaal geldt dat ook voor de Leeskring Amsterdam (1), die - wat er ook in de wereld gebeurt: Sport 7, de Hakkelaar, varkenspest - rustig doorgaat met lezen, zij het sinds kort van een nieuw boek, namelijk "The Old Curiosity Shop". Zodra ik deze titel hoor, begin ik het boek-te verdedigen tegen de bekende kritiek op het werk: het zou te sentimenteel zijn, kritiek die doorgaans gebaseerd is op de passage van de dood van Little Nell. Mijn stelling is niet dat die passage niet sentimenteel is, noch dat de relatie grootvader-kleindochter in een modern eigentijds licht gezien moet worden of zoiets, nee, mijn snedige repliek is: wat vindt u eigenlijk van de overige 694 pagina's? Laat ik die vraag gemakshalve direct zelf beantwoorden. Die bladzijden geven ons niet alleen een inzicht in de mens en zijn situatie op deze wereld, en zij verstrooien ons niet alleen, maar bieden - zo bleek weer - ook praktische aanwijzingen, die nog even waardevol zijn als anderhalve eeuw geleden; een voorbeeld: - 65 - "A most enjoyable, thoroughly pleasant and extremely happy evening in the warm hospitality and friendship of the Haarlem Branch. It was the greatest fun he went on to inform us that Jamaica rum, though unquestionably an agreeable spirit of great richness and flavour, had the drawback of remaining constantly present to the taste next day; and nobody being venturous enough to argue this point either, he increased in confidence and became yet more companioncibly and communicative. "It's a devil of a

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 5