Sophronia, Jessie number Two, Matilda, William, Jane, Matilda number Two, Brigham, Leonardo and Orson. Het kan te maken met het feit dat het hier om Mormonen gaat, die zoals u wellicht weet, de zaken wat betreft het huwelijk wat breder zien. Nog voor de trossen los gegooid worden sluit zich al weer een jonge ongehuwde dame bij de troep aan. Of dat er sprake is van gebrek aan creativiteit of men is gewoon de tel kwijt, wij weten het niet. Wie de tel niet kwijt zijn, zijn de Whifflers, die in "The Sketches of Young Couples" ons als "The Couple who dote upon their Children" worden gepresenteerd. Dit type echtparen heeft, zo staat er: "usually a great many of them, six or eight at least". Wij laten hen achter op het moment dat er trots een negende wordt aangekondigd, tot afschuw van de aanwezige kennis, Mr. Saunders. "Not a ninth" cries the friend, all aghast at the idea. "Yes Saunders", rejoins Mr. Whiffler solemny, "a ninth". Mr. Saunders is aghast. Deze reactie zien we vaker terug in het vroege werk van Dickens, in "The Sketches". Denkt u maar aan Nicodemus Dumps in "The Bloomsbury Christening", die met zijn morbide opmerkingen niet echt bijdraagt aan een geslaagd doopfeest en aan August Minns in "Mr.Minns and his Cousin": "There were two classes of created objects which he held in the deepest and most unmingled horror; these were dogs and children". Dat het hebben van een grote schare kinderen kan leiden tot een aanstelling tot Beadle lezen wij uit "The Sketches by Boz" in "The Election for Beadle". De beadle kennen wij voornamelijk uit de figuur van Bumble uit Oliver Twist"the man who sold himself cheap, dirt cheap. For six tea-spoons, a pair of sugar-tongs and a milk- pot", waarmee hij, naast Mrs.Bumble, meteen zijn hele gezinssamenstelling heeft opgenoemd. Maar in "The Election for Beadle" is het andere koek. (Citaat). Ook Mrs. Tapkins, niet te verwarren met Lady Tippins, heeft een schare kinderen en wel uitsluitend dochters. In "Our Mutual Friend" is zij wel een van de eersten die haar kaartje, waarop het hele gezin staat vermeld, achterlaat bij de Veneerings. "Sometimes the world's wife has so many daughters, that her card reads rather like a Miscellaneous Lot at an Auction". Er is hier geen sprake meer van een kaartje dunkt me, maar van een kaart. De Mr. en Mrs. Veneering die ik zojuist noemde, zijn eigenlijk geen op zichzelf staande personen. Ze worden ook vaak in een adem genoemd. De Veneerings. Eigenlijk bestaat De Veneerings uit vier personen. De beide vennoten van Mr. Veneering, Chiksey en Stobbles "had both become absorbed in Veneering, once their traveller and commison agent; who had signalised his accession to supreme power by bringing into the business a quantity of plate-glass window and French-polised mahogany partition, and a gleaming and enormous door-plate". Dit vind je niet in het handboek "Hoe maak ik carrière". Eigenlijk is dit een geval van omgekeerd gekloon, je zou kunnen zeggen dat Chiksey en Stobbles geklonialiseerd zijn. In Dickens vinden we meer van dit soort fenomenen. Meerdere personen die goed beschouwd maar met één stem spreken. Zij doen denken aan de eendjes in Donald 71

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 11