een advocaat zo te horen, hij had enkele jaren geleden die jaargangen bij Booth persoonlijk gekocht voor 15 pond per stuk en daarom nam hij alleen maar genoegen met een tenner per jaargang". En die bleek hij uiteindelijk ook te hebben gekregen. Buiten konden de regenpetten op. Eén van de voorspelde "showers" trok over Wales. Richting High Town, en "The Bookshop, The Pavement" (17) binnengelopen. Een rommelige winkel, met voor en achter de toonbank vrolijk giechelende jonge meiden. Marijke was met drie stappen bij de Cookbooks, ik liep de gietijzeren trap op. Op de 1ste en 2de etage kamertjes afgeladen met boeken, en met in het midden een tafel, beladen met stapels boeken. In het laatste kamertje "Biographies" vond ik een koopje: "The Charles Dickens Show. An Account of his Public Readings 1858-1870" van Raymund Fitzsimons, uitgegeven door George Bless, London, 1970, ooit eigendom van de Northampton County Library, voor 3,95 pond, een echte zuinige Hollandse prijs. Marijke had beneden, opnieuw, meer succes: twee kookboeken, als nieuw, van de "Two Fat Ladies", dames die op de BBC een kookprogramma hebben, waarnaar Marijke graag kijkt. "In Holland niet te koop", merkte zij op. Hopelijk zijn hun recepten heerlijk, want de dames zelf zijn zo te zien op het omslag niet te genieten. Na een tevergeefse omweg over Broad Street op zoek naar een zaak met drankvergunning. Het werd Kilvert's Hotel, Bull Ring. Kilvert, Francis Kilvert, die "Journal of a Country Curate" schreef, een dagboek dat de jaren 1870-1879 bestrijkt en als dagboek volgens sommigen kan wedijveren met Pepys' Diary. Kilvert (1840-1879) is niet opgenomen in mijn "Webster's Biographical Dictionary" uit 1943, hoewel er een Kilvert Society bestaat. Mrs. Ratcliffe van "The Seven Stars" noemde zijn naam bij onze aankomst, een man die de omgeving goed kende en beschreven had, en bovendien zou hij gek op vrouwen zijn geweest - "a real womanizer, no crime at all," gaf zij toe - hoewel hij volgens haar althans nooit getrouwd zou zijn. En dat was niet echt waar, want een maand voor zijn plotselinge overlijden aan buikvliesontsteking trouwde hij ene Elizabeth Roland. Bij een lokaal biertje de oogst bekeken en besnuffeld. Marijke slaakte opgewonden kreetjes over de heerlijke recepten van de "Two Fat Ladies". Ik moest mrs. Ratcliffe wel gelijk geven toen zij gisteren opmerkte dat het inderdaad Richard Booth was die Hay-on-Wye op de kaart had gezet. Zij zei het met enige terughoudendheid en ik proefde ook een kritische ondertoon betreffende de persoon van Booth. Het had te maken met subsidies voor de restauratie van het afgebrande kasteel die voornamelijk in het door Booth gebruikte deel zouden zijn geinvesteerd. Later op de avond in Kilvert's Hotel de dag besloten met een stevig diner: na een starter van een crab prawn omwikkeld met leek terrine bij een glas droge witwijn volgde een vorstelijk wild konijn bij een Zuid-Afrikaanse pinotage. Het was voor Marijke wat veel, ik hielp haar. De volgende dag, na een stevig Engels ontbijt met scrambled eggs bacon en veel toast, er weer op uit. Het was een stuk kouder dan gisteren, de schooljeugd was veelal in Adidas- trainingspakken gekleed. Marijke suggereerde dat het wel sportdag op school zou zijn, ik bedacht dat het een praktische kledij was onder gegeven omstandigheden. Eerst een bezoek aan de kasteelruïne. Marijke begon een minutieus onderzoek van de buitengeworpen boeken in de kasten op het grasveld beneden. Zouden er nog overlevenden zijn? Volgens mij was de brand indertijd op een verkeerde plek en een verkeerd tijdstip uitgebroken. Haar onderzoek niet afgewacht, Castle Street overgestoken en "Hay-on-Wye Booksellers", 14 High Town (19) bezocht. "Large stock - 2 floors - suit scholars, collectors and lighthearted -81 -

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 21