Critici, zoals Edmund Wilson en A.E. Dyson, zijn het er over eens dat het huwelijk van David en Agnes tot de weinige huwelijken bij Dickens behoren, die normaal zijn, d.w.z. niet grotesk of geplaagd door armoede, zoals het huwelijk van de Micawbers. Toch wijst Edmund Wilson er op dat in David's huwelijk de passie ontbreekt. David voelt voor Agnes niet de hartstocht, die hij voelde voor Steerforth en later voor Dora. Gezien de psychologische achtergronden van David is dit heel verklaarbaar. Minder verklaarbaar is waarom David er uiteindelijk in geslaagd is een evenwichtige relatie met een vrouw te vinden, terwijl Steerforth en Dora in hun neurosen zijn blijven steken. Steerforth en Dora hadden respectievelijk een weinig evenwichtige moeder en vader, terwijl David's moeder in psychologische zin, Clara Peggotty, een zeer stabiele persoonlijkheid was. Dit is misschien een verklaring, waarom David goed terecht komt. Hiertegen kan men evenwel aanvoeren dat juist Clara Peggotty David verlaat. Zij laat zich wegvoeren door Barkis ("Barkis is willing"). Bovendien stijft Betsey Trotwood - een andere surrogaat moeder - David in zijn vrouwelijke identiteit, zij geeft hem zelfs een meisjesnaam. Met Jobn Carey kan ik slechts beamen dat het moeilijk is David te analyseren. BÜj is nu eenmaal het product van talloze ouder-kind relaties: zijn biologische moeder Clara Copperfield, zijn psychologische moeder Clara Peggotty, zijn stiefvader mr. Murdstone, zijn surrogaat ouders mr. en mrs. Micawber, zijn surrogaat moeder Betsey Trotwood met haar quasi echtgenoot mr. Dick. Ik concludeer dat de ouder-kind relatie bij Dickens nog veel studie behoeft. Willem van Steenbergen Literatuur: David Copperfield, Penguin editie. Philip Hobsbaum: A Reader's Guide to Charles Dickens. Hoofdstuk 12. Q.D. Leavis: Dickens The Novelist. Hoofdstuk 2. Michael Slater: Dickens and Women. Edmund Wilson: The Wound and the Bow. Hoofdstuk: Dickens: The two Scrooges. John Carey: The Violent Effigy. Hoofdstuk: Dickens and Sex. A.E. Dyson: The Inimitable Dickens. Hoofdstuk 6. Nancy E. Schaumburger, Dickensian Autumn 1988. Partners in pathology: David, Dora and Steerforth. Rebecca Rodolff, Dickensian Spring 1981. What David Copperfield remembers of Dora's Death. - 17-

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 17