-37- Van de Redactie Lange tijd leidde de redactie een onbekommerd, zelfs aangenaam bestaan, ook wanneer de natuur zich verborg achter dikke, grijze mist en al het menselijk schoons werd ingepakt. Dan was één blik op het "ivory green" - vrij vertaald: het "eeuwige Dickens' groen" - voldoende om welke dag dan ook te beginnen. Maar ineens ontstond een gevoel van onbehagen, de redactie dipte diep, werd onbereikbaar voor de bemoedigende woorden van de voorzitter, liep zonder enig verlangen en vooral doelloos langs zijn Dickens-bibliotheek. De postman bezorgde enkele artikelen voor The Dutch Dickensian, maar niet het bericht waarop de redactie al lange tijd gehoopt had. "Dickens wrote for money", was bij een vorige gelegenheid de mededeling die de voorzitter ons meegaf. En dan ineens blijkt onze penningmeester-secretaris wel degelijk in staat de pen te hanteren, en een oproep tot betalen te doen, geheel in de geest van Dickens, en dat inspireert de redactie tot de volgende vraag: zou de penningmeester-secretaris zo vriendelijk willen zijn een bedrag van fl. 240,- te storten op 562242414 t.n.v. C. van Steijnen, zijnde de kosten die in de afgelopen jaren door de redactie zijn gemaakt om The Dutch Dickensian in leven te houden? De redactie zette zich met een sprankje hoop in voor een volgende aflevering van TDD. Want er gebeurde afgelopen jaar veel in Dickensland. Op donderdag 15 juli werd in Londen bij Sotheby's het (familie-)archief van Charles Dickens geveild, "sold in part on behalf of the Charles Dickens Heritage Foundation, Gad's Hill School, the Monastery of St. Francis and Gordon Trust, the Nicholas Danby Trust, and the Dickens House Fund". De avond voor de veiling werd tegen middernacht gebeld door een mevrouw van de radio die zich afvroeg wat de redactie daar van vond. De redactie antwoordde iets in de zin van "great expectations", maar de mevrouw wilde weten of de redactie van plan was te gaan bieden, op wat dan ook. Neen, dat liet de redactie over aan de kapitaalkrachtige pseudo-Dickens- minnaars, zoals ene Sjef de Jong uit Bronkhorst - "een ex-ziekenhuisdirecteur met een goed pensioen" - die voor ruim fl. 12.000 lotnummer 221 - ingezet voor 500-600 Engelse ponden - kocht, een wandelstok, "supposed to have been used by Charles Dickens". En dan was er de Annual Conference in York, zo minitieus verslagen door ons enige corresponderend-lid Pieter de Groot, en waar onze voorzitter een krachtig betoog hield en een nieuw begrip van Nederlandse afkomst - naast "apartheid" en "poldermodel" - in alle wereldtalen introduceerde: "a place of D.I.", A Place of Dickensian interest, dus zoiets als Bronkhorst of Deventer. En wat hebben Dickens en Frans-Vlaanderen gemeen? U vindt ook een antwoord op de vraag hoe groot de populariteit van Dickens in Nederland was toen hij in 1870 overleed. Maar is Dickens nu nog populair in Nederland? Laat U dat de redactie eens weten. Tot slot, natuurlijk is er geen Dickens Museum in Bronkhorst, daar bevindt zich een raar kabinet met Dickensiana, en, o ja, voor een patatje - met of zonder en/of oorlog - hoeft U ook niet naar Bronkhorst.

The Dutch Dickensian | 1999 | | pagina 4