Beste Dickensians Met vacantie zijnde in Padua, werd mijn oog getroffen door een banier aan de kathedraal met de tekst: "Con San'Antonio, nel tertio millenio!". Dat deed mij er aan denken dat wij als Dickensians met Dickens het volgende millennium ingaan, en dat roept natuurlijk allerlei vragen op, van minder oppervlakkige aard. In "The Dickensian" werd meegedeeld dat uit onderzoek bleek dat "Great Expectations" de roman is die in deze jaren het meest is heruitgegeven en verfilmd. Wat betekent dat? Dat de moderne mens als gevolg van druk, druk, druk, liefst de dunnere roman ter hand neemt? Of wil hij of zij de "great expectations" die men kan koesteren - in ons geval die t a v. de volgende eeuw, de Nieuwe Economie, het nieuwe belastingstelsel, E-commerce, de half-geprivatiseerde N.S., enz., enz. - alvast leren relativeren in navolging van onze held Pip? Wij weten het niet, maar het is wel opvallend dat ook onze Branch dit jaar "Great Expectations" als Book of Study koos. En u weet, de selectie van het Book of Study vindt weliswaar ondemocratisch, maar wel op geheel intuitieve wijze plaats, waardoor de rede in dit proces is uitgesloten en dat biedt in het algemeen de beste uitkomsten. Dat blijkt wel, want de thema's uit dit boek corresponderen goed met kenmerken van deze tijd: geldzucht, internationaal kapitaalverkeer uit verdachte bron, hoofdpersonen als yuppies op zoek naar een vaste relatie. Onze herfstbijeenkomst zal opgeluisterd worden met een verfilming van "Great Expectations", uit 1946, een film van uitzonderlijke schoonheid, die indertijd in Engeland sterk de aandacht trok, alleen al omdat bij een van de eerste voorstellingen een toeschouwer overleed ten gevolge van te grote emotie. Ik ben altijd van mening geweest - en ben dat nog - dat Dickens, als hij nu had geleefd, geen schrijver maar filmregisseur zou zijn. Misschien moeten wij dus maar blij zijn dat dat niet zo is, want dan zouden onze emoties wellicht teveel "vibrated" worden, en bovendien, zoals te lezen valt in "Pickwick Papers": "There are strings in the human heart that are better not vibrated". Onze millenniumviering vindt plaats op 11 december, en als gast zal aanwezig zijn Gabriel Woolf, die in de afgelopen twee jaar de President van de Dickens Fellowship was. Hij zal een solo-voorstelling geven over Dickens. Komt allen! Met Dickensiaanse groet, Paul Ferdinandusse - 38 -

The Dutch Dickensian | 1999 | | pagina 5