-41 - The Dickens Fellowship Annual Conference 1999 York, Friday, 16th July. York is een prachtige stad. "Having escaped the ravages of the Industrial Revolution and the building of high rise blocks in the 1960's, it retains much of its historical heritage" staat er in de folder. Grote delen van de oude stadsmuren zijn nog intact en ook gewoon voor publiek toegankelijk. Een dergelijke stad trekt toeristen aan, in grote aantallen. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat het dezelfden zijn die ik in Amsterdam op het stationsplein heb achtergelaten. Wellicht zijn het dezelfden en zijn ze zojuist ingevlogen. We verblijven in het St John's College, een onderdeel van de universiteit. De buitengevel straalt het beeld uit van een oude public school, zoals die kennen uit Stalky and Co. van Kipling en Tom Brown's Schooldays van Hughes. De gebouwen die ons ter beschikking staan zijn van recenter bouw en nogal sober. Daar staat tegenover dat de maaltijden copieus zijn. Ook in 1989 organiseerde de York Branch de Annual Conference. De leden die toen deze taak op zich namen zijn nog steeds niet volledig hersteld en daarom heeft men nu verse krachten ingezet. De presentielijst geeft als ieder jaar weer het aantal van om en nabij de 120 dickensians aan met ook dit jaar weer een aantal nieuwe gezichten. Na de thee reppen wij ons naar de "Grand Civic Reception". Eerst is er de rondleiding door de Guildhall. De ons toegewezen gids blijkt beperkt van de situatie op de hoogte en dat is altijd lastig als men gids is. In een van de ruimtes kondigt hij aan dat er zich een geheime trap achter een bepaald paneel bevindt. Na op diverse plekken aan het beschot gerukt te hebben gaat er eindelijk iets open. Het blijkt een kast te zijn. Ja, die hebben we thuis ook. Uiteindelijk wordt de trap toch nog ontdekt. Een Japanner daalt erlangs af waarna het paneel zich onmiddellijk achter hem sluit. Vervolgens krijgen wij de zeer klassiek ingerichte raadzaal te zien en mogen we even in de bankjes plaatsnemen. Ze lijken op oude schoollessenaars. Ik open de klep en tref een aangebroken fles Scotch van een dubieus merk aan. Het tweede deel van de receptie bestaat uit een bezoek aan het Mansion House, de woning van de burgemeester. Deze verschijnt ook even voor een korte speech om zich vervolgens weer snel naar de eigen vertrekken te haasten. We krijgen daama van een assistent een zeer uitgebreide uitleg over allerlei juwelen en gebruiksartikelen. Ja, die burgemeester zal daar gek zijn. We worden vervolgens naar een grote ontvangstzaal geleid. De twee helften van de deuren blijken niet bij elkaar te passen, het gevolg van een meningsverschil met de timmerman in 1731. Of de zaak nu nog speelt is niet bekend. Wellicht hebben zijn nakomelingen in het familiebedrijf het meningsverschil gewoon overgenomen. 's Avonds worden wij vermaakt door de York Dickens Readers. Zij zijn bekend van radio en TV en hebben vrij recent nog een readingtour door de USA gemaakt. Gelezen worden passages uit Nicolas Nickleby, Oliver Twist, Great Expectations en Hard Times. Ook hier worden, zoals we dat ook op een aantal van onze leeskringen gewend zijn, de rollen verdeeld.

The Dutch Dickensian | 1999 | | pagina 8