-42- De zaterdagmorgen is traditioneel gereserveerd voor de Business Meeting. Voor, tijdens en ook na de vergadering is er weer tijd voor de nodige 'gossip'. Zo blijken ondermeer een aantal leden wegens onvrede van de ene naar de andere branch te zijn overgelopen. Na de opening door de Deputy Principal wordt Andrew Sanders als de nieuwe President geïnstalleerd, als opvolger van Gabriel Woolf. Tijdens het verloop van de vergadering blijkt Sanders een verwoede kruiswoordpuzzelaar. Edward Preston, zelf niet aanwezig, stopt nu definitief als secretaris en wordt opgevolgd door een duo, Tony Williams en Thelma Groves. "Delightfully plural" noemt The Dickensian deze constructie in het zomernummer van 1999. Zij kondigen, naast een ringleiding in Doughty Street voor dove dickensians, allerlei technologische zaken aan die het functioneren van de Fellowship tot ijle hoogten zullen opstuwen. Even ga ik in gedachten terug naar de Nottingham conferentie waar Edward Preston, geconfronteerd met voor hem onbekende woorden als floppy's en databases, de gedenkwaardige woorden sprak: "I am not a computerman". Het gaat deze morgen natuurlijk ook weer over Gad's Hill Place. Dat is zo langzamerhand een complex binnen het engelse deel van de Fellowship. Gad's Hill Place heeft te maken met een ingewikkelde structuur van eigenaarschap en gebruik, waarbij allerlei organisaties betrokken zijn. Dit kan niet goed gaan en dat gaat het ook niet. Ook wordt geconstateerd dat het aantal branches in Engeland langzaam terugloopt. Conferenties zullen in de toekomst dus vaker "abroad" plaatsvinden. In 2000 is dat nog niet zo, dan komen we in Rochester bij elkaar. 's Middags is er de "Guided Tour" door York. In 1838 kwam Dickens voor het eerst in York, samen met zijn illustrator, om veldonderzoek te doen voor zijn roman Nicolas Nickleby. Later, in 1858, 1867 en 1869 gaf hij er lezingen voor een groot publiek in de Festival Concert Hall. Zijn jongere broer Alfred woonde geruime tijd in York. Een collega van Alfred, ene Richard Chicken, stond bekend om zijn merkwaardig geformuleerde bedelbrieven en in York claimt men nu dat deze figuur model gestaan zou hebben voor Wilkins Micawber. Maar men kon wel zoveel willen claimen in York. Verder geeft de gids ons inzicht in de historische ontwikkelingen die York heeft doorgemaakt. En dat zijn er veel. Er is eeuwenlang volop gebouwd en aangebouwd. Je kan bij wijze van spreken in York geen kat begraven zonder dat je op een stuk muur stuit. Een dan blijkt die muur ook nog in verschillende perioden te zijn opgetrokken. Het traditionele Banquet vindt plaats in de zeer oude, uit 1357 stammende Merchant Adventurers Hall. Er staat ondermeer Yorkshire pudding op het menu. Op zondag hebben we drie lezingen. Allereerst Malcolm Andrews over het uitgeven van romans in maandelijkse of wekelijkse afleveringen. Vervolgens werkt hij voor ons een aantal edities van Household Words door, het weekblad van Dickens waarin ondermeer Hard Times als serie werd gepubliceerd. Wij krijgen ook uitleg over de advertenties die er in staan. Andrews ziet een verschil in het lezen van romans in afleveringen zoals dat vroeger gebeurde en het achter elkaar lezen van het complete boek. Bij het lezen in afleveringen was men minder bezig met de vraag: "hoe loopt het af'. Men moest toch weer een week of maand wachten tot de volgende aflevering uit kwam. Nu verschijnt het boek als geheel en heeft men de neiging sneller naar het eind (de plot) te lezen. Andrews heeft daar de term "tunnelreading" voor. Hij raadt aan om goede boeken (Dickens dus) te herlezen omdat dit het herlezen veel intensiever gebeurd. Verder ziet hij in het uitgeven in serie-vorm een parallel met de soap series op de TV. In de UK is dit fenomeen ooit eens begonnen met de Forsyth Saga op de zondagavond.

The Dutch Dickensian | 1999 | | pagina 9