De koloniën in de Werken. In hoofdstuk 6 van The Pickwick Papers lezen wij het trieste verhaal van "The Convicts Return". Een moeilijke jeugd en slechte vrienden leidde tot deportatie. Dat is wel wat anders dan 240 uur dienstverlening. Hoopvol keerde hij na jaren terug naar Engeland maar niemand zag meer naar hem om en uiteindelijk sterft hij, drie jaar na zijn terugkeer in dienst van de clergyman. En dan is daar natuurlijk Mr. Jingle. Speelde naar eigen zeggen cricket in de West Indies. Later, gevallen in de schuldgevangenis en weer opgericht door Mr. Pickwick, emigreert hij, met Job, naar naar Demerara, een district in British Guyana. Oorspronkelijk was dit Nederlands grondgebied. Er was daar ook een stad van die naam die ooit nog eens Stabroek heette. Tegenwoordig is het Georgetown. Op het einde van Oliver Twist wordt Jack Dawkins alias The Artful Dodger gedeporteerd. Dit tot enthousiastme van Fagin: "Think how young he is too, what a distiction. He'll be a nothing less than a lifer"Een "lifer" was iemand die na gedeporteerd te zijn niet meer terug mocht keren in Engeland. Dit in tegenstelling tot de convict uit de Pickwick Papers Ook in Nicolas Nickleby is er sprake van een deportatie en wel van Wackford SqueersZowel van The Dodger als van Squeers wordt er niet verder op hun lot in Australië ingegaan. De deportatie wordt genoemd en daar blijft het bij. Dat is in zekere zin wel jammer omdat verwacht mag worden dat The Dodger daar op een of nadere manier wel carriere zou maken en Squeers ongetwijfeld in een van die beruchte 'chain gangs' zou zijn beland op Norfolk Island, "the place of ultimate terror for the incorrigibles of the system" In The Old Curiosity Shop kan de deportatie van Kit Nubbles, in de val gelopen van Daniel Quilp, nog tijdig worden afgewend. Het was ook mogelijk op een andere wijze naar een van de koloniën te gaan. In Barnaby Rudge staat het avontuur van Joe Willet, teleurgesteld in de liefde neemt hij dienst en wordt naar Amerika verscheept waar, zoals zijn vader John Willet het zo mooi omschrijft: "he lost an arm in the defense of the Salwanners, in America, were the war is". Het waren natuurlijk niet de Salwanners maar het ging om Savannah, een stad in de staat Georgia, tijdens Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijd Amerika speelt ook een grote rol in Martin Chuzzlewitt als de jonge Martin en Mark Tapley daar hun geluk gaan beproeven. Een beproeving wordt het inderdaad. Amerika is dan overigens al enige tijd onafhankelijk.

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 6