Het middag uitstapje begint met een bezoek aan Cobham Hall. Dickens was indertijd bevriend met de eigenaar en wandelde regelmatig over de gronden. We gaan eerst de tuinen bezoeken en worden rondgeleid door de hoofdhovenier die werkelijk bij ieder boompje een uitgebreide uitleg geeft. Wij blijven zelfs staan op plaatsen waar bomen hebben gestaan alvorens ze door een zware storm werden ontworteld. Hier valt niets meer te zien, maar de gids neemt geen risico. Vervolgens krijgen we cream-tea aangeboden. Een der Japanners wekt alom verbazing door zijn whipped-cream in de thee te deponeren. We vervolgen met een tour door de Hall. De uiterst nerveuze gids voert ons door de zalen. Cobham Hall blijkt, net als Gads Hill, inmiddels ook al een meisjeskostschool te zijn. Er hangen verschillende werken van Nederlandse schilders. Ook blijken Nederlanders een aantal gevels gebouwd te hebben. Zo zie je maar, niet alleen De Ruyter heeft indruk gemaakt in die contreien. Opvallend is een spreuk boven een schoorsteenmantel die er op neer komt dat: "every man makes his own shipwreck". Een aardig detail is dat in Cobham Hall de bokaal met "The Ashes" heeft gestaan. Voor hen die nu niet meer weten waar het over gaat even een korte uitleg. In 1883 verloor het Engelse cricketteam van Australië. Een aantal Engelsen was daar zo verbolgen over dat zij een overlijdensadvertentie in The Times lieten zetten met de boodschap dat het Engelse cricket was overleden en zou worden gecremeerd. Daar reageerde iemand op door twee bails te verbranden en de as in een soort bokaal te doen. Vanaf dat moment strijden Engeland en Australië iedere vier jaar om "The Ashes". De volgende (serie van) wedstrijden is volgend jaar. U kunt het op de BBC volgen. Na Cobham Hall vertrekken wij richting het dorp Cobham. In de bus spreek ik met Michael Eaton, scriptschrijver voor de BBC. Hij werkt momenteel aan het script voor zes afleveringen van de Pickwick Papers. Als alles volgens plan verloopt dan komen die in december 2001 op de televisie. In Cobham staat de "Leather Bottle", bekend geworden door de Pickwick Papers. Maar ook Dickens zelf bezocht dit "clean and commodious village alehouse" regelmatig. Aan de overkant van de weg staat de kerk met daarachter de "almshouses" (vertaling: privately supported houses offering accommodation to the aged and needy). Deze vreemde oude woningen stonden waarschijnlijk model voor "Titbull's almshouses" waarover u kunt lezen in The Uncommercial Traveller. 's Avonds treden Joy and Nick Hunter uit Canada voor ons op met een aantal "dramatic readings". Zij lezen onder meer "the refreshment scene" uit Bleak House, het slot van Christmas Carol en een aantal scènes uit David Copperfield. Zij hebben niet alleen cassettebandjes te koop maar ook een gratis foldertje meegebracht waarin staat wat zij zoal gedaan hebben en wat zij nog steeds doen. Achterop staat: "If you enjoyed tonight, tell a friend, tell everyone", hierbij dus. Dinsdag: Vandaag, de laatste dag van de conferentie is het "Uncommercial Traveller Day". Er is maar één lezing, alvorens we richting Dockyards vertrekken. Malcolm Andrews spreekt over: "Uncommercial saunterings - Dullborough and the Dockyard". Het gaat over de veranderingen die Dickens in Chatham constateerde toen hij er als volwassene terugkwam. Dickens besteedt hier in een aantal artikelen in The Uncommercial Traveller aandacht aan. Andrews stelt dat Dickens zijn fantasie grotendeels gevormd is in Chatham en dat hij daarom extra gevoelig zou zijn voor de veranderingen die zich in het stadje voltrokken hadden na zijn vertrek. Een van die veranderingen is de aanleg van de spoorlijn en het spoorwegstation. Hij constateert dat het spoorwegstation zijn speelveld heeft opgeslokt "while beyond the station an ugly dark monster of a tunnel kept its jaws open". Dickens vertrok destijds per postkoets en keerde later terug in een trein. De naam van de postkoets was "Timpson's Blue-Eyed Maid" en die van de trein SER. No. 97. Beter is de kwestie niet samen te vatten denk ik.

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 16