om het koninkrijk van God binnen te komen. En in Bethesda kunnen volgens het Bijbelverhaal zieken beter worden als ze zich tijdig onderdompelen in het water zodra dat door een engel in beweging wordt gebracht. De melaatse die daar in slaagt is na afloop niet sterk aan de beterende hand - dat zouden wij als wonder al overtuigend genoeg vinden - maar herrijst totaal genezen uit het bad. Hoe zou het toch aflopen met de verlamde die te laat te water raakt. Al die verhalen in het Nieuwe Testament hebben iets heel radicaals. Als het oog je tot zonde verleidt moet je het niet dicht doen, maar uitrukken; als je slaag krijgt op de ene wang moet je ook de andere aanbieden; en wie Jezus wil volgen, zal zijn vader en moeder, vrouw en kinderen moeten haten. En ga zo maar door. Steeds worct ons een beeld voorgehouden waaraan wij niet kunnen voldoea In het Evangelie en ook in deze kerstvertelling van Dickens wordt ver uitgegrepen boven de menselijke maat. Het lezen van deze verhalen kan daarmee een gedurige zelfkwelling worden en leiden tot een gevoel van machteloosheid. We moeten echter bedenken dat dit de geliefde manier was van Joodse wijsheidsleraars - en kennelijk ook van Dickens - om mensen te schokken en zodoende tot inzicht te brengea Denkpatronen en manieren van leven zijn vaak zo vastgeroest en vanzelfsprekend geraakt, dat de ommekeer niet anders dan schoksgewijs kan plaats vindea En om die ommekeer is het begonnen. Veel van wat wij vergaren aan bezit en veiligheid houdt ons tegelijkertijd gevangen, zoals Marley bij zijn verschijning aan Scrooge vast zit aan zijn ketenen. De schok die dat inzicht ons geeft hoeft niet te betekenen dat wij een ommezwaai maken van 180 graden, maar wel dat wij wat losser komen te staan, bijvoorbeeld ten opzichte van ons aardse bezit en misschien onze koers een paar graden verleggea Zoals je een schroef die vastgeroest zit soms alleen maar loskrijgt door het geven van een forse klap. De ontmoeting met de andere werkelijkheid, zoals Scrooge in de Christmas Carol die meemaakt, komen we in de Evangeliën ook op heel veel plaatsen tegea Wat Saulus op weg naar Damascus meemaakt, komt daar bijvoorbeeld heel dicht bij. Saulus reist, zo kunnen we lezen in het Nieuwe Testament (Handelingen 9: 1-19) naar Damascus om daar de opkomende christengemeente te vervolgen en uit te roeien. Maar dan omstraalt hem onderweg plotseling een verblindend licht en een stem zegt: "Saul waarom vervolg je mij?' Op dat moment komt Saulus volledig tot inkeer en wordt hij van een wrede vervolger tot een vrome belijder van het geloof in Christus. In het boek der Handelingen wordt dit verhaal wel drie keer verteld en grote theologen als Augustinus en Luther zagen in de bekering van Saulus een voorbeeld voor hun eigen bekering. Saulus, nadien beter bekend als de apostel Paulus, verwijst in latere brieven naar dit gebeuren als een openbaring. Er brak een licht in hem door en als gevolg daarvan - zo schrijft hij letterlijk - zette hij al zijn vroegere opvattingen als vuilnis langs de weg. Wat is er nou eigenlijk met Paulus gebeurd, daar op die hete, stoffige weg naar Damascus. En wat heeft Scrooge beleefd, in die eenzame, kille Kerstnacht? Wat gebeurt er eigenlijk als een mens opeens tot inzicht komt en een totale ommekeer doormaakt. Je zou kunnen redeneren dat een dergelijke ommekeer in aanleg al in elke mens sluimerend aanwezig is. Er is een wankel evenwicht in je binnenste tussen het goede en kwade en opeens slaat de balans door. Het beste in je komt boven en daarmee kom je tot jezelf Een stap verder is de gedachte dat het beste in je bovenkomt door een invloed van buitenaf, van een ontmoeting of een gebeurtenis die bedoeld of onbedoeld iets in je losmaakt dat tot je betere ik leidt. Nog een stap verder is het om in beide gevallen, of het nu om een innerlijk proces gaat of om een invloed van je omgeving, de ommekeer te ervaren als iets dat je geschonken wordt en

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 8