waarvoor je alleen maar dankbaar kunt zijn. Ik ben het met al die interpretaties van harte eens. Maar ik zou nog een stap verder willen gaaa Ik zou ook nadrukkelijk de mogelijkheid willen openhouden dat het wordt losgemaakt door een ervaring van bovenaf. We hebben de afgelopen jaren heel wat geloofsvoorstellingen als hinderlijke ballast van ons afgeschud en zijn gewend te denken in zuiver rationele en seculiere termea Ik heb dat ook aan den lijve ondervonden en in veel opzichten als heel bevrijdend ervaren. Maar ik wil geen afstand doen van de gedachte dat er misschien ook een andere werkelijkheid is, waar we uit voortkomen en waar we in terugvallen, waar een vrede en recht heersen waarvan we hier alleen maar kunnen dromea Als je die mogelijkheid openhoudt, moet je ook niet verbaasd zijn dat ons vanaf die andere kant wel eens signalen bereiken, of boodschappen, zoals Paulus op weg naar Damascus en Scrooge in de Kerstnacht. Ervaringen als die van Paulus en Scrooge blijven niet beperkt tot de Bijbelse overlevering en literaire verbeelding. In het dagblad Trouw las ik begin dit jaar een uitvoerig vraaggesprek met Lei Roeffea Deze RoefFen, een man van 45 jaren oud, was in Venlo en omstreken even bekend als berucht. Na een jeugd in tuchthuizen en internaten was hij schatrijk geworden door zijn handel in drugs, horloges, kleding en schroot. Tot hij nu ruim vijf jaren geleden een verschijning zag die zijn leven totaal veranderde. In een hoek van zijn woning ontmoette hij, zoals hij zelf vertelt, Onze-Lieve-Heer in een intens licht en kreeg hij de opdracht het woord van God te verkondigen. Hij veranderde op slag van crimineel in weldoener. Zo bezorgde hij rond de feestdagen zeven kratten vol kerstpakketten bij arme gezinnen in Blerick, schonk een deel van zijn vermogen aan de kankerbestrijding en betaalde de familie, bij wie hij ooit de brandkast kraakte, het gestolen geld tot op de laatste cent terug. Het geld, zegt hij, heeft mij doodongelukkig gemaakt Trouw 21-01 -2000) Tenslotte een laatste gedachte. Het is heel opvallend hoe gemakkelijk omstanders de ommekeer van Scrooge aanvaarden. Dat is namelijk veel moeilijker dan het lijkt. Als Paulus in Damascus aankomt, wordt hij door de christenen daar niet ogenblikkelijk als broeder in de armen gesloten. Het bericht van zijn bekering is wel aangekomen, maar de plaatselijke christenen kunnen die overgang niet zo snel meemaken. Als de booswicht zich bekeert is er eerst nog enige argwaan. Ook zijn alle negatieve sentimenten niet ineens verdwenen. Lei Roeffen maakt geen melding van dergelijke argwaan, maar zijn ruimhartige schenkingen aan de nonnen van Steyl en de zusters van Baarlo hebben waarschijnlijk krachtig geholpen om aan alle twijfel een einde te maken. Het grootste probleem voor de omstanders is misschien wel dat het ook iets plezierigs heeft om de ondeugd nabij te hebben. Daarmee kom ik terug op het contrastgevoel waarmee ik dit artikel ben begonnen. Zolang je buurman zijn kinderen slaat of je collega zijn taken verzuimt, is dat wel heel ernstig, maar kun jij je troosten met de gedachte dat jij in vergelijking daarmee eigenlijk heel redelijk functioneert. Maar als de ondeugd uit ons midden wegvalt, missen wij de meetlat waaraan wij met enige tevredenheid onze eigen deugdzaamheid kunnen aflezen. Vergelijkingen gaan voortaan in ons nadeel uitvallen en dat geeft een heel onrustig gevoel. Het aardige is dat neef Fred in de Christmas Carol daar geen enkele moeite mee heeft. Hij ontvangt oom Scrooge zonder voorbehoud. Scrooge mocht van geluk spreken, schrijft Dickens, dat hem zijn arm niet uitgetrokken werd, zo geestdriftig werd hij naar binnen gesleurd. Nadien, zo eindigt deze kerstvertelling, had Scrooge geen ontmoetingen meer met het geestenrijk. Maar

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 9