DICKENSIAANSE BRIC A BRAC Geachte Dickensian, Bij deze enige Dickensiana, die mogelijk de lezers van The Dutch Dickensian zullen interesseren. 1. George W. Bush en Dickens Onlangs werd George W. Bush verkozen tot president van de V.S., na een dramatisch verlopen verkiezingsrace. Wat heeft dit met Dickens van doen? Menig Dickensian zal bij het aanschouwen van de slag om Florida hebben moeten denken aan Eatanswell, alwaar evenzeer twee kemphanen naar de gunst van het electoraat hebben gedongen. Maar er is een meer directe connectie met onze Meester. In een artikel in The Independent on Sunday van 7 maart 1999 worden de kansen van Gore en Bush als candidaten voor het presidentschap diepgaand geanalyseerd: "A. little hit of Dickens mightjust help win the US lection in 2000 Zoals we nu weten, Bush heeft gewonnen en inderdaad als voorspeld dank zij Dickens. Wat is namelijk het geval. De belangrijkste politieke adviseur van Bush gedurende de campagne was ene Myron Magnet, een overtuigde Dickensian. Hij schreef het boek 'Dickens and the Social Order", alsmede enige door Dickens geïnspireerde verhandelingen. Zo ontwikkelde de goeverneur van Texas voor zich "a winningpackage of ideological compromises", "a road map to his attitudes on the roll of government". Aldus schreef The Independent in maart 1999. Voor ons eigenlijk niet zo verwonderlijk, deze analyse en prognose. Immers, zo een door Dickens geïnspireerde Magnet moest wel magnetiserend werken op het kiezersvolk. Dickens zelf was een begaafd magnetiseur. 2. Willem Walraven In een brief aan Rob Nieuwenhuis schrijft deze meest begaafde briefschrijver in onze letteren het volgende: 'Ik was op een boot van Liverpool naar Halifax (in 1909) en eiken avond stond daar een gewone Engelse chap tegen de yiano geleund, in de rookkamer 3d' klasse en %ei uit 't hoofd "selections from the works of Charles Dickens" op. Hoe luisteren de mensen en hoe luisterde ik %elf. Ik ben nooit ontroerd geworden bij een preek maar bij die selections werd ik eiken avond diep ontroerd. Ik cyil nooit vergeten hoe die knaap één van de avonden het verhaal van den kellner op^ei uit "Somebody luggage", één van Dickens kortere verhalen". Dit alles speelde zich dus af in een rookkamer en nog wel een rookkamer van de 3de klasse. In onze ogen van nu, een waar inferno. Maar wat hebben de passagiers van de lste klasse moeten missen, veroordeeld als zij werden tot tafelgesprekken bij het Captain's Dinner! 3. Dickens tegen de griep De oudere Dickensians zullen zich dank zij de anti-griep-injectie gepantserd hebben tegen de griep. Niet ldus de jongeren, voor wie een ander middel heilzaam kan zijn. De Poolse dichteres Wislawe Szymborska weet raad en heeft recht van spreken (Nobelprijswinnaar). Ik citeer uit een interview met haar: 19

The Dutch Dickensian | 2001 | | pagina 19