Rochester "Cloisterham" Dat het Cloisterham van Edwin Drood in werkelijkheid Rochester is mag bij iedere Dickens lezer als bekend worden verondersteld. Onwillekeurig roept dat natuurlijk het verlangen op om te onderzoeken in hoeverre Dickens zich gehouden heeft aan de werkelijkheid. Dure Pound, gebrek aan tijd en dwarsliggende familieleden verhinderden mij echter om de plaats van de misdaad deze zomer zelf te bezoeken. Dat hoeft tegenwoordig echter geen belemmering meer te zijn. Deed Winnetoe het nog te paard en met een 'onzichtbaar' spoor op de grond; Sherlock Holmes met zijn pijp, viool en scherpe verstand; thans is het mogelijk met een computer, telefoonaansluiting en internet de waarheid te achterhalen. Op zoek dus naar Dickens' Cloisterham in Rochester. Omdat de kathedraal of Kin-free- der-el volgens Deputy in het verhaal zo'n dominante plaats in neemt gebruik ik dit als startpunt van het onderzoek. Dat is ook het gemakkelijkst want dit monument staat op alle informatie van Rochester als eerste vermeld. Op deze 19e eeuwse gravure is de kathedraal een zeer imposant gebouw. Dat komt waarschijnlijk doordat de tekenaar vanuit een laag standpunt het monument heeft getekend. Op hedendaagse afbeeldingen is het nog steeds een mooie kerk, maar heeft het naar mijn smaak toch wel iets van zijn grandeur moeten inleveren. De locatie is op de meeste kaarten duidelijk aan gegeven en dan zien we ook meteen, dat de rivier die voor een groot gedeelte om Rochester heen meandert, voor de stad van groot economisch belang moet zijn geweest. Op nieuwe kaarten is duidelijk te zien dat de kerk enigszins in het nauw is gedrongen door moderne verkeersaders die naast de stads uitbreidingen ervoor hebben gezorgd dat Rochester als afzonderlijke gemeente niet meer bestaat, maar samen met de omliggende steden nu tot Medway is omgedoopt. Voor ons Nederlanders is dit overigens een plaats van nationale trots. Hier in de buurt was het dat onze vloot de ketting over de Thames brak en een Engelse vloot vernietigde waarna het vlaggenschip de Royal Charles als buit werd meegenomen. Het bewijs van deze heldendaad de versierde spiegel van dit schip, hangt nog steeds in de historische afdeling

The Dutch Dickensian | 2001 | | pagina 10