of November, in the Year aforesaid, until the 4th Day of January in the same Year, and that in the said 15th Day of November in the Year aforesaid, in the Prison aforesaid, in the County aforesaid, the said Thomas Culver became and was sick and diseased in his Body; and that the said Thomas Culver of such Sickness and Disease, and for want of proper and sufficient Food, Sustenance, and Necessaries for the Support and Maintenance of his Body in the said Prison, in the County aforesaid, did languish, and languishing did live from the said 15th Day of November aforesaid until the said 4th Day of January in the Year aforesaid; and on the said 4th Day of January in the Year aforesaid, the said Thomas Culver, in the said Prison, and in the County aforesaid, of such Sickness and Disease, and for want of sufficient Food, Sustenance, and Necessaries for the Support and Maintenance of his Body, did die; and that William Palmer of Union Street, Southwark, Apothecary, did not pay proper Attention to the said Thomas Culver during his illness; and so the Jurors aforesaid, upon their Oath do say, that the said Thomas Culver, In Manner and by Means aforesaid, came to his Dèath. In witness whereof the said Coroner, as also the said Jurors have to this Inquisition, set their Hands and Seals, the Day and Year first above written. Een samenvatting uit de 'Minutes of Evidence': De 'Lords' ondervroegen o.a. William Jenkins, 'Keeper of the Marshalsea', personen die ge-vangen zaten tezamen met Thomas Culver, de dokter, en juryleden. Van Jenkins hoorden zij over de aanwezigheid van een Master Side en een Poor Side, en over het eten, drinken of geld daarvoor, dat men aan de Poor Side van liefdadigheid kreeg. Jenkins wist echter niet hoe, als hij daartoe opdracht gaf, de gevangenbewaarders een portie eten of drinken moesten financle-ren. Men kan zich derhalve afvragen, of Culver die wel ontving. Culver ontving niet de Six-pences die zijn schuldeisers hadden behoren op te brengen. Nathan Settle, een gevangene, vertelde wat de dokter deed, of liever wat de dokter niet deed [uit angst zelf besmet te raken?]). Culver kreeg wel herhaal delijk een 'stool'. Settle vertelde ook over het 'entreegeld', dat men bij binnenkomst in de gevangenis moest betalen, om aan een bed te komen. De 'Lords' waren zo ontzet toen zij hiervan hoorden, dat zij daarover nog een keer Jenkins ondervroegen. Ver volgens hoorden zij de medegevangene William Hammenton, die ook met zijn vrouw aan de Poor Side zat, en van zTjn schamel eten nog afstond aan Culver. De vrouw van Hdmmenton ging voor Culver de gevangenis uit om Culver's kleren te verpanden. Ook Thomas Brade vertelde in feite dat de dokter Culver niet onderzocht, maar slechts een meegebrachte poeder verstrekte. Copsey vertelde, dat Culver oorspronkelijk een oergezonde man was, ondanks zijn leeftijd. Copsey vergeleek de toestand In Marshal sea met Newgate, vnl. een gevangenis van misdadigers. Daar kreeg men gratis onderdak en voeding! Hij ging uitvoerig in op de eedaflegging, om in de Poor Side te komen t.b.v. de 'liefdadigheids' uitkeringen (charities). Jenkins, opnieuw gehoord, bracht de tekst van deze eed mee. Qopsey werd door valse verklaringen (niet onder ede) van twee gevangenen die aan de Poor Side de scepter zwaaiden, een tijd uit de Poor Side geweerd met behulp van de justitiële klerk. Nathaniel Denham vertelde hoe de lijkschouwer snel naar huis wilde, naar zijn 'comforts' en veronderstelde dat de juryleden dat ook wilden. Hij stelde daarom de gebruikelijke uitspraak 'Visitation by God' voor.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 11