Shilling Florin 2 shilling =1/10 pond (zilver) 2shilling en 6 penny= 1/8 pond (zilver) 5 shilling =1/4 pond (zilver) 10 shilling =1/2 pond (goud) 1/20 pond (zilver) Half-Crown Crown Half Sovereign Sovereign 1 pond (goud) Zo, en dan nu naar het geld in Nicholas Nickleby. Ik heb, tijdens het lezen, aangetekend waar er door Dickens uitspraken over munten en geld worden gedaan, die nadere aandacht verdienen. Omdat het boek voor een groot deel over geld, of liever het ontbreken daarvan, gaat is het bij elkaar een hele lijst geworden. Chapter 3 page 43 De advertentie van Mr. Squeers: Toe maar! Een universitaire opleiding en een jaarsalaris van 5. Hier maakt Dickens het wel erg bont en Nicholas trapt er nog in ook. Wat is het geval? Nicholas komt in de kost bij de familie Squeers en wordt dus een bediende met kost en inwoning. In het midden van de 19de eeuw was de norm in zo'n geval een salaris van rond de 10 per jaar. We hebben het dan wel over 'a simple servant', maar misschien was de negentienjarige Nicholas dat ook wel! Zo kostte een wasvrouw inclusief zeep en maaltijden al meer dan 6 per jaar. De eis van 'Master of Arts' zien we bij de sollicitatie als sneeuw voor de zon verdwijnen. Ik vermoed dat de advertentie alleen bedoeld was als reclame voor het hoge niveau van onderwijs op Dotheboys Hall en niet om werkelijk iemand op te laten solliciteren. Squeers moest niet voor niets door Ralph Nickleby even apart genomen worden om Nicholas aan te nemen. Chapter 4 page 50 Mr. Squeers en Mr. Snawley onderhandelen over het schoolgeld voor de twee jongens. Hier wordt op het scherpst van de snede onderhandeld. Wat is er namelijk aan de hand? De Britten hielden er niet alleen een ingewikkelde onderverdeling van de pond op na, maar meetten ook nog eens met twee maten. Voor het gewone volk was er de pond, maar de betere standen rekenden in Guineas (gn). Dit was geen bestaande munt, maar een rekeneenheid van 1 pond, 1 shilling. De stiefvader van de jongens kreeg het dus uiteindelijk voor elkaar dat Squeers akkoord ging met ponden, waarmee Snawley op jaarbasis £2 op zijn stiefzoons uitspaarde! Chapter 16 pages 208 -209 Nicholas is opzoek naar werk en bezoekt de parlementariër Mr. Gregsbury. Mr. Squeers is in town, and attends daily, from one until four, at the Saracen's Head, Snow Hill, N.B. An able assistant wanted. Annual salary 5. A Master of Arts would be preferred. 'Hem! Said the other. 'Twenty pound per annewum, I believe, Mr. Squeers?' 'Guineas', rejoined the schoolmaster, with a persuasive smile. 'Pounds for two, I think Mr. Squeers,' said Mr. Snawley solemnly. And for salary, I don't mind saying at once in round numbers, to prevent any dissatisfaction - though it's is more than I've been accustomed to give -fifteen shillings a week, and find yourself There" Fifteen shillings a week is not much, said Nicholas mildly. Not much! Fifteen shillings a week not much, young man? cried Mr. Gregsbury Pray do not suppose that I quarrel with the sum, replied Nicholas; for I am not ashamed to confess, that whatever it may be in itself, to me it is a great deal.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 28