VAN DE REDACTIE Op 15 augustus j.l. overleed Greetje Fahrenfort. Wie haar ontmoette, kon niet om haar heen. Een innemende, sociaal bewogen vrouw, een Dickensian in hart en nieren. Meer dan 25 jaar bezocht zij de bijeenkomsten van de Haarlem Branch en van de Haarlemse Dickensleeskring. Terecht wordt aan haar een "In Memoriam" gewijd. Onze president filosofeert op zijn eigen wijze over het begrip van "normen en waarden", en gaat met de tijdgeest mee en scherpt de voorwaarden voor een verblijfsvergunning van een bepaald boek ten zijne huize wel heel scherp aan. Als de redactie het goed heeft begrepen overweegt hij "Rambles in Dickensland", een boek van Robert Allbut uit 1899, van de hand te doen omdat het niet meer bruikbaar is bij het maken van zo'n wandeling heden ten dage. Echter, de redactie kocht dit boek in 1976 voor 10 pond, in een catalogus van 1996, van het Engelse antiquariaat Jarndyce, werd het aangeboden voor 50 pond. Dus op naar de kringloopwinkel in Castricum, alwaar onze president zijn boeken dumpt. Ten aanzien van de schrijvende Dutch Dickensians - schrijvend over Dickens en verwante zaken - meent de redactie dat bij hen een drietal fases herkend kan worden: de schrijvers in The Dutch Dickensian, zij die in Nederland promoveren op Dickens en tenslotte the happy few wier artikel in The Dickensian wordt afgedrukt. Ons lid Dick Kooiman is dat laatste gelukt, met zijn artikel over Walter Dickens. Overigens, en in zekere zin, zijn het ook de happy few die in The Dutch Dickensian schrijven, en de redactie verzuchtte tijdens de laatste redactievergadering hartgrondig: "we want more of them". Overigens is er nog een categorie Dickensliefhebbers in Nederland die aandacht krijgen. Met deze categorie heeft de redactie grote moeite. Van de notaris Keuning is al decennia taal noch teken ontvangen, des te meer van de ziel,,de motor achter "cultureel Bronkhorst", de heer Sjef de Jong, die met als bagage de Pickwick Papers en de Christmas Carol wereldberoemd in de Achterhoek en omgeving is geworden. De heer Kooiman stuurde de redactie een krantenartikel toe - afgedrukt op de pagina "Cultuur" met de kop: "Dickens leeft voort in Bronkhorst". Het archief van de redactie van The Dutch Dickensian bevat inmiddels een volle ordner met berichtgevingen over de heer Sjef de Jonge en bereidt een degelijke studie voor over dit opvallend fenomeen.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 3