elkaar aanvaarden en erkennen. Lukte dat niet dan namen de spanningen zo toe, dat soms militairen moesten ingrijpen. De Marshals waren verplicht de regels die de rechtbanken vaststelden t.a.v. de orde in de gevangenis en de rechten en plichten van gevangenen en gevangenis personeel openbaar te maken, door deze permanent op duidelijke en bezochte plaatsen in de gevangenis op te han-gen. De gevangenen konden zich bij schen ding van de regels door de Marshal of het gevangenispersoneel richten tot de be trokken rechtbank. De Marshal kon dit zijnerzijds ook. Hij kon ook een gevangene opsluiten in een 'strong room'. Bij de King's Bench Prison, aldus Innes, was door de Court of King's Bench een 'visitor' aangewezen, tot wie de gevangenen zich altijd schriftelijk konden richten. Eens per jaar had deze visitor bovendien een zittingsdag binnen de gevangenis. In de late 18e eeuw, aldus Innes, maakten de gevangenen herhaaldelijk van deze mogelijkheid van beklag gebruik. Er werd prompt op gere ageerd, want bij deze wanverhouding tussen het aantal gevangenen en het aantal turnkeys was het zaak onvrede die zou leiden tot geweldadigheden te voorkomen. In de door mij geraadpleegde bronnen heb ik niet veel van dergelijke klachten ge vonden. Het is mogelijk, maar zekerheid daarvan is er niet, dat hun aantal afnam, toen, ingevolge de instelling van de Insolvent Debtors' Court, de verbijfstermijnen in de gevangenissen bij een goed voorbereide petitie aan die rechtbank door vele gevangenen zelf tot een eind konden worden gebracht. De gevangenen hadden vrijheid van consumptie, wat o.a. was neergelegd in de 'order and rules' van de King's Bench Prison. In september 1823 beklaagden verscheidene gevangenen in de King's Bench zich bij de Surrey Magistrates, dat de Marshal, Mr.Jones, hen drank verkocht tegen exorbitante prijs, en verzochten om de licentie aan Mr.Jones om bier te verkopen, in te trekken. De Magistraten besloten daarop in de lobby van de gevangenis zitting te houden. Daar trokken vijf of zes van de tien, die de klacht hadden ingediend, zich terug, toen bleek dat degeen die de 'tap' hield een halve penny meer per pot placht te berekenen, dan een naburig bierhuis, buiten medeweten van de Marshal om, die hem daarop verwijderde. Sindsdien kostte het donkere bier 4d., indien het werd gehaald in een pot van de gevangene zelf. Maar als de gevangene het dronk in de 'Brade' of 'coffee-room' of een pot van de 'tap' gebruikte, moest 5d. worden betaald. Dit bedrag moest ook worden betaald, als hij het bier van buiten de gevangenis liet komen. De Magi straten verlengden de vergunning aan Mr.Jones. 4. De 'Rules'. Dickens vermeldt de 'Rules' slechts terloops. Zij waren een merkwaardig aspect van de Engelse gevangenissen voor schuldenaren, met name de King's Bench Prison en de Fleet Prison. De Marshalsea Prison kende geen 'Rules'. Zij bestonden uit een nauwkeurig afgegrensd gebied rond om beide gevangenissen, waar met toestemming van de Marshal of Warden voor schulden gegijzelden konden ver toeven. Zij moesten dan wel zekerheid stellen voor hun terugkeer en de toestemming kon altijd ingetrokken worden. Deze mogelijkheid was in wetten erkend. Als ondanks die zekerheid - waarover dadelijk - de gevangene ontsnapte en de Marshal of

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 10