poorten van de gevangenis in de morgen tot 11 uur's nachts. Dat de 'day rules' alleen in 'term time' werden verstrekt, valt te betwijfelen. Wat het Comité van 1815 t.a.v King's Bench rapporteerde is heel wat bedenke lijker. Ook hier zouden de day rules beperkt zijn tot term time. Zij werden via de Marshal als routinezaak verleend door de Court of King's Bench. De fee was over eenkomstig de 'table of fees'. Bij schulden onder de £600 gaf echter de tipstaff voor eigen risico toestemming. Waren de schulden hoger, dan moest het via de Marshal. Kon de schuldenaar echter niet voldoende zekerheid stellen, dan gaf hij de tipstaff 1 guinea, waarop iemand om op de schuldenaar te passen met deze mee ging. Men kon echter ook nog uit de gevangenis komen door middel van een 'run on the key'. Een van de gevangenen getuigde, dat hij daarvoor de man onder de Marshal, die in feite de gevangenis beheerde, een pond gaf, die verdeeld werd onder de turnkeys. Het mocht niet van de Marshal, maar zijn beheerder was van mening, dat hij hierin vrij was. Het Comité vond, dat deze en andere omkoperijen tot allerlei misstanden leidden. In Nicholas Nickleby schrijft Dickens dus terecht: The place to which Mr. Cheeryble had directed him was a row of mean and not over-cleanly houses, situated within "The Rules" of the King's Bench Prison, and not many hundred paces distant from the obelisk in Saint George's Fields. The Rules are a certain liberty adjoining the prison, and compromising some dozen streets in which debtors who can raise the money to pay large fees, from which their creditors do not derive any benefit, are permitted to reside by the wise provisions of the same enlightened laws, which leave the debtor who can raise no money to starve in jail, without the food, clothing, lodging or warmth, which are provided for felons convicted of the most atrocious crimes that can disgrace humanity. There are many pleasant fictions of the law in constant operation, but there is not one so pleasant or practically humorous as that which supposes every man to be of equal value in its impartial eye, and the benefits of all laws to be equally attainable by all men, without the smallist reference to the furniture of their pockets, [ch.46) 5. Ontsnappingen. Het risico, dat de gevangenisbeheerders liepen ten aanzien van ontsnappingen was niet gering. De Marshal van de King's Bench berichtte, dat zij soms zeer aanzien lijk waren. Er waren gevangenen, schreef hij, met schulden van veertig of vijftig dui zend pond. De warden van Fleet gaf voor de jaren 1813/1815 een gemiddelde op van £300. Van de Marshalsea zijn geen opgaven. Bezien wij de oude wetten t.a.v. ontsnappingen, dan hebben die steeds betrekking op King's Bench Prison, Fleet Prison en hun 'Rules'. De wet 1 Ann.st.2.c.6 heet zelfs 'An Act for better preventing Escapes out of the Queen's Bench and Fleet prisons.' 59 Geo.iii,c.64 is er speciaal om de mogelijkheid te openen, dat buiten de zittingstermijnen, 'in Vacation', de warden voor ontsnappingen aangesproken kon worden. Werd de Marshal of Warden ge waarschuwd, dat iemand buiten de 'Rules' ging, dan werd hij binnen de muren terug geroepen. In 1832 getuigde de lawyer Mr.F.Place:

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 15