Als de wind huilt. Als de wind huilt en donkere wolken angstaanjagend langs de grauwe hemel jagen, dan zijn wij Dickensians op ons best. We weten dat het dan tijd is om ons terug te trekken voor de openhaard, met een glas wijn of warme punch onder handbereik en een 'Dickens' op onze schoot. O, mocht de wereld toch eens weten wat een troost en zekerheid er verscholen ligt in een boekenkast gevuld met 'Dickens'. Immers wat voor rampspoed en ellende ons ook mogen bedreigen, wij zijn er klaar voor. Wij hebben het toch allemaal al gelezen in onze beduimelde boeken, de bladzijden vol met ezelsoren en de ruggen waarvan de gekraakte vouwen aantonen dat wij kenners zijn. Onze naasten zien ons welwillend zitten, maar begrijpen doen ze ons niet echt. Er zijn er die in hun zorgen om ons welzijn denken dat wij naast de werken van de meester behoefte hebben aan nog veel meer Dickens om ons heen. Wel, een borstbeeldje, of een aardige prent of foto willen wij natuurlijk graag in ontvangst nemen om daarmee onze studeerkamer of bureau wat op te sieren, maar veel meer moet het niet worden. Van de echte Dickens kan men nooit teveel hebben, maar hoed u voor het vele valse dat er aan Dickens rond deze tijd van het jaar op de markt verschijnt. Teveel hiervan leidt af en maakt de geest van ons Dickensians onrustig. Het is derhalve daarom dat ik met dit artikeltje een welgemeende waarschuwing wil laten horen, door U het één en ander te laten zien wat de jongens van de vrije markt aan Dickensiana aanbieden. Vooral in dit jaargetijde proberen zij van van de liefde van onze naasten voor ons misbruik te maken. De bedoeling is nu dat U thuis, in het bijzijn van uw familie of goede vrienden deze Dutch- Dickensian ter hand neemt en openslaat bij dit artikel. Vervolgens wacht u een goed moment af om duidelijk hoorbaar een diepe zucht te slaken gevolgd door een duidelijk Ach Nee' Eventueel is ook een 'Wat Erg' toegestaan. Hierna verlaat U in somber gepeins verzonken de kamer, er wel voor zorgend dat de Dutch Dickensian geopend blijft liggen met de hieronderstaande afbeeldingen duidelijk zichtbaar voor hen. Ik hoop op deze manier een bijdrage te leveren aan het voorkomen van die pijnlijke momenten die w ij allen kennen, dat iemand die ons dierbaar is in zijn of haar onkunde dacht ons blij te maken met een 'valse Dickens'. Voor alle duidelijkheid wil ik hier nog enkele aanwijzigen geven hoe men een valse Dickens van een ware kunt onderscheiden. oaHoed U voor een Dickens waar weinig of niets aan te lezen valt. ouDe echte Dickens was een schrijver en geen pottenbakker of poppenfabrikant. En dan nu enige afbeeldingen van 'valse Dickensen'. Mocht U ze in stilte toch wel aardig vinden en ze willen verzamelen, doet dat dan onder de noemer 'Ik verzamel valse Dickensen'. Wat dacht U van een schaakspel met figuren uit Oliver Twist?

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 20