THE ANNUAL CONFERENCE OF THE DICKENS FELLOWSHIP 1959 en wat er aan vooraf ging De Haarlem Branch van de Dickens Fellowship, opgericht in 1956, heeft drie keer de Annual Conference georganiseerd: de eerste keer in 1959 in Amsterdam, de tweede keer in 1967 in Scheveningen/Den Haag en voor de derde maal in 1992 in Haarlem. De Annual Conference in 1959, in Amsterdam, was een ongekend succes. 'The eagerly-awaited 53rd Annual Conference of the Dickens Fellowship, held in Amsterdam at the invitation of the barely three-year-old Haarlem Branch, was an unqualified success, and a great landmark in the history of the Fellowship, for never before had a Conference been held outside England. No less than 210 members, including some from U.S.A., Canada, and New Zealand travelled to Holland, figures which, when combined with those of the Haarlem and Zwolle Branches, constitute a recordfor the years since the war. "Aldus de opening van het verslag over deze Annual Conference in "The Dickensian" van september 1959, het officiële orgaan van de Dickens Fellowship. Vanwaar dit succes? Over de oprichting van de Haarlem Branch werd bericht in "Zij kwamen voor Dickens, maar nog meer voor Bomans", afgedrukt in "The Dutch Dickensian", volume XVII, december 1996, no. 26. De Haarlem Branch werd op 8 december 1956 in "Kraantje Lek" te Overveen opgericht. Er waren tenminste 31 personen aanwezig. In het verslag, opgenomen in de Dickensian van September 1957, van de 51ste Annual Conference in 1957, gehouden te Buxton in Fingeland, werd melding gemaakt van de "newly established branch at Haarlem, Holland": 'The Council has been very pleased to give its approval to the formation of a new branch in Haarlem, Holland, our only branch on the Continent. We are delighted to welcome its President, Mr. Godfried Bomans, here to-day". Het was op deze Annual Conference in Buxton dat Bomans het Charter van de Haarlem Branch in ontvangst nam. Bomans berichtte over die dagen te Buxton zie The Dutch Dickensian december 1976) in dagboekaantekeningen. Nadat hij op de dag van aankomst, woensdag 22 mei 1957, in gezelschap van Penny "verrukkelijke boekwinkeltjes"bezocht en zich te buiten ging aan aankopen "ver over mijn budget", bezocht hij de volgende dag Doughtystreet 46, Headquarters of the Dickens Fellowship. 'Mrs. Minards bood ons thee aan in de achterkamer. Bracht verslag uit over de Haarlem-branch, Holland, steeds verder uit het oog verliegend dat dege in feite uit drie leden bestaat, gag het Dickens House van kelder tot golder, schreef mijn naam in het register en vertrok als een full blown president of a flourishing branchIn de avond reisde Bomans at naar Buxton waar hij "na vier uur sporen" org zijn kamer in het Palace-hotel "de laatste "Dickensian" aantrof "met een hartelijk welkom op pcig. 69 to the only branch existing at present on the continent of Europe en inderdaad ons secretariaat op de backleaf afgedrukt". Dat klopt: in het nummer van may 1957 stond in de rubriek "When found— "het bericht "Welcome Haarlem", met als vervolg: 'Dickens is extremely popular there, and an admirable new edition of the novels, in Dutch, published at a very reasonable price, has recently been published". Bedoeld werd de

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 24