Prismareeks die vanaf 1952 werd uitgegeven, en waarvan Bomans de initiator was geweest. De volgende ochtend lunchte Bomans met een delegatie van de Sheffield-branch, onder leiding van Mrs. Pielen R. Moxton. Vriendelijke dames, uiterst nieuwsgierig naar de Haarlem-branch. Op hun wagen het volgende geantwoord: 70 leden, waarvan 60 mannelijk en 10 vrouwelijk. Bijeenkomstenmaandelijks. Om lid te worden dient men een examen te passeren, waarhij het niet voldoende is dat men Dickens' werken geleden heeft, maar men moet ook terdege over sjjn leven geïnformeerd zijn. In die kennis cjjn drie graden mogelijk: gezel, meester en grootmeester. Ikzelf was meester. Vervolgens liet ik een catalogus van mijn Dickens-hïhliotheek rondgaan. Op hun waag of alle leden zulk een bibliotheek begaten, geantwoord dat dit slechts een kleine library was, de meeste leden bezaten een veel grotere en er waren er %elfs, die het tienvoudige verzameld hadden. Het was goed, dat ik er meteen de allereerste ochtend op los praatte, de voornaamste feiten lagen nu onherroepelijk vast en ik kon de volgende dagen alleen de details tot in het absurde drijven. Het geheim van geloofwaardig liegen zjt hierin, dat men af en toe een verwachting teleurstelt, waardoor de betrouwbaarheid van het overige versterkt wordt". Een grote opkomst. "Tegen de avond waren er ongeveer 250 leden aangekomen, meest wouwen van helaas gevorderde leeftijd". "Mijn exposé van 's ochtends bleek als een lopend vuurtje te "gijn rondgegaan en ik hoefde niets te doen dan dit bescheiden toe te geven en er af en toe wat af te trekken". Op zaterdag 25 mei was de Business Meeting. 'Bijzonder boeiend was de Call of Branches, naar anciënniteit, Tonden vooraan. De vertegenwoordigers van de opgeroepen branch rezen op bij het noemen van hun stad en bleven staan, tot het applaus voorbij was". Tenslotte helemaal op het eind, klonk: HaarlemHolland". Bomans stond als enige vertegenwoordiger op, "de ovatie duurde ruim een minuut". Vervolgens werd hem het Charter overhandigd. De vergadering kende 18 punten en een en ander nam ruim drie uur in beslag. Tot zover enkele ter zake doende citaten uit Bomans' dagboeknotities. Natuurlijk een Bomansiaanse werkelijkheid. Tijdens de Annual Conference in Nottingham, in 1958, berichtte de Council in haar verslag: "We are pleased to report that the recently grown twig at Haarlem in Holland appears "Punt 17 betrof de Haarlem-branch en wel door een proposal van Air. Greaves himself die eerst tiaar mij toekwam om fluisterend mijn mening te wagen. Hij wilde n.l. voorstellen om de Annual Conference volgend op die van Nottingham in 1958, in Haarlem te houden. Ik schrok zeer en wees op het gevaar van een te geringe opkomst. Dit kunnen we peilen", fluisterde Greaves, "hoofdtaak is, dat u in principe niet tegen bent". Ik antwoordde vanzelfsprekend, dat mijn branch dit als een grote eer beschouwen gou. Hierop bracht Greaves yjn suggestie naar voren. Tremendous cheers. Greaves verzocht stilte en bracht in herinnering dat de ligging van Haarlem twee treinreizen en een crossing met jch mede bracht. Hij verzocht nu degenen, die beslist zouden gaan, de hand op te steken. 'Een woud van armen ging omhoog. Daar sjtten wij dus aan vast, maar ik heb genoeg vrienden in Haarlem, die bereid zfn in 1959 dit varkentje te helpen wassen".

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 26