to have grown into a very live and healthy branch, so strong and vigorous that we already look forward, a year hence, to climbing out upon it and spending a wonderful Conference there. N aar aanleiding van de bespreking over de toekomstige conferences werd in het verslag zoals afgedrukt in de Dickensian van September 1958, het volgende gemeld: "Air. Godfried Bomans, supported by the eleven colleagues, who had travelled to Nottingham with him, extended a hearty invitation for Conference to be held in Holland at Whitsun, 1959, a proposition that was hailed with enthusiasm, and unanimously and gratefully accepted". Op de Conference Dinner hield Bomans de belangrijkste speech "The ImmortalMemoy of Charles Dickens", een verrukkelijke speech. De Dickens Fellowship had Godfried Bomans duidelijk herkend, en m de Dickensian van januari 1959 berichte de editor Leslie C. Staples over een Hollands t.v.- programma dat op 2 oktober 1958 werd uitgezonden - "This is your life" waarin Godfried de hoofdrol had. Daar ook aanwezig was Herman Hannink, secretaris van de op 29 september 1959 opgerichte "second Dutch Branch of the fellowship", de Zwolle Branch. Dezelfde Dickensian bevatte een bijdrage van Dr. L. Verkoren uit Den Haag: 'Dickens in Holland". Na vastgesteld te hebben dat Dickens nooit Holland heeft bezocht, volgt een goed overzicht hoe direct na het verschijnen van Dickens' werk in Engeland het werd vertaald en in Holland werd uitgegeven. Bovendien werden 19de eeuwse Nederlandse schrijvers genoemd die duidelijk in sommige van hun boeken beïnvloed waren door Dickens, en verder werd een overzicht gegeven wie in Nederland over Dickens had geschreven, of zelfs op Dickens of zijn werk was gepromoveerd. Inmiddels waren de voorbereidingen voor de conference getroffen. De motor achter de organisatie was Maurits van Hall, uit Aerdenhout. Het grootste probleem was de onverwacht grote opkomst. Op 17 februari 1959 verscheen een krantenberichtje met als kop "Haarlem huilt, Amsterdam lacht": 'Het bleken er veel meer dan honderdvijftig. Voeg daar de dertig leden van de Zwolse tak en de tachtig der Haarlemse tak bij en u komt tot een voor de begrippen der Haarlemse hote/lerie) astronomisch getal. De keuze viel dus op Amsterdam. Overigens had al een half jaar eerder het Parool bericht: 'Dickensgenootschap komt in 1959 in Amsterdam bijeen". "Met Pinksteren van het volgend jaar jal een geselschap van 350 Dickens vereei'ders en lexers uit fngeland naar ons land komen. In Hoek van Holland stellen sjj opgewacht worden door Pickwick, en tijdens de treinreis sal op elk station een figuur uit Dickens' boeken instappen. Drie dagen lang sullen de Dickens fans in Amsterdam blijven, sjj sullen in hotels langs het Damrak logeren, aangeef en het een traditie is, dat de congresgangers binnen gehoorsafstand van elkander blijven Men herkent de Bomansiaanse boventoon in alle berichtgeving. In de Tijd van 9 mei 1959 verscheen een uitvoerig bericht over de komende happening: "Pickwick, Pickwick, Pickwick, yijn buik is dik I rij dag komen alle Pickwickmannen in Amsterdam bijeen". De komst van het grote gezelschap Engelsen naar het continent werd een revolutionaire daad genoemd, "als de tocht naar Chatham het in omgekeerde richting was". Het was duidelijk dat alle promotie werd bedreven door Bomans. Over de Haarlem

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 27