Het boek is: Gilfillan, Ross, The Snake-oil Dickens ManLondon, 1998 ISBN 1-85702-808-2. 281 pagina's. Published by Fourth Estate Ltd. Oorspronkelijke prijs 14.99 (Door mij aangeschaft voor 2.00). Mijn Dickens verzameling 2 What is in the name? Lang niet alles waar Dickens op staat is ook Dickens. Dat bleek maar weer eens toen ik afgelopen zomer, tijdens een vakantie in Engeland, een boekenbeurs bezocht. In de markthal, waar veel dertien in een dozijn werk werd aangeboden, viel mijn oog op een boekje met een voor Dickensians interessante titel en een voor Nederlanders aantrekkelijke prijs. Die combinatie doet het bij mij nog altijd en zo kwam ik in het bezit van een nog ongelezen winkeldochter van slechts 4 jaar. Het boekje moet bij het verschijnen toch aardig hebben verkocht, want echt groot was de stapel van de verkoper niet, of de uitgever moet op veilig hebben gespeeld en slechts een beperkt aantal exemplaren van de debutant hebben laten drukken. Het boek speelt zich afin de Verenigde Staten rond het midden van de negentiende eeuw en heeft wel een zeer vreemde relatie met onze Dickens. Het hele verhaal draait om een fictieve buitenechtelijke Amerikaanse zoon van Dickens, verwekt tijdens diens eerste bezoek aan Amerika in 1842. Tijdens Dickens tweede bezoek aan Amerika in 1867 wordt deze 'zoon' door zijn directe omgeving in stelling gebracht om met zijn 'vader' in contact te komen. Tijdens het lezen komt natuurlijk meteen de geachte op: zou het waar zijn, hebben de biografen misschien ergens een steekje laten vallen? Dat duurt echter maar kort. Het verhaal wordt al snel zo bizar en de gebeurtenissen passeren in zo'n snel tempo, datje als lezer alle zeilen bij moet zetten om de schrijver bij te houden. De geplande ontmoeting met 'vader' Dickens schuift steeds verder naar de achtergrond en als hij dan uiteindelijk toch plaatsvindt zijn er heel wat belangrijker zaken aan de gang. Omdat het boek nog maar zo kort geleden is uitgegeven hebben de diverse boekhandelaren op het internet nog een korte inhoudsbeschrijving op hun sites staan: It is 1867 and Billy Talbot has been told that he is the illegitimate son of the great author, Charles Dickens. Billy's journey is thick with tricks, disguises and chance meetings that lead him to Hope Scattergood, a consumptive charlatan with his own interest in the great writer. Together Scattergood and Billy devise the 'Dickens Lay', a con that may lead Billy to a meeting with his father, the real Charles Dickens Synopsis It is 1867 and Charles Dickens has arrived in Boston on his second reading tour of America. Meanwhile in Missouri, Billy Talbot leaves town in search of his father, who may be the writer. His journey includes a chance meeting with Hope Scattergood, a conman with his own interest in meeting Dickens. De schrijver geeft in zijn 'Acknowledgements' op de laatste bladzijde uitleg over zijn werkwijze. Om zijn roman zo nauwkeurig mogelijk in de tijd en de ruimte te plaatsen heeft hij een flink aantal boeken van Victoriaanse schrijvers gelezen waarvan die van Dickens natuurlijk de hoofdmoot vormden. Vervolgens heeft hij zijn manuscript door een aantal literaire nieuwsgroepen op het internet laten controleren op anachronismen en lokaal Amerikaans taalgebruik rond 1 860. Hij is dus bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. Dit doet vermoeden dat de schrijver niet iemand is die eens een aardig boekje wilde schrijven, maar juist in tegendeel degelijk vakwerk wilde afleveren. Na lezing bicefik met de vraag zitten: vond ik het boek eigenlijk wel zo leuk? Als ik geen Dickensian zou zijn, denk ik dat ik het maar een matig uitgewerkt verhaal had gevonden. In bijna driehonderd bladzijden zien we de

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 32