Deze analyse brengt mij, van het een komt het ander, tot Vincent van Gogh, die het op den duur net als Haverschmidt niet meer zag zitten met het leven. Ook hij schreef een brief met verwijzing naar Dickens en alcohol, aanprijzend het geneesmiddel "dat de onvergetelijke Dickens tegen eyelfmoord voorschrijft: een glas wijn, een stuk brood en kaas en een pijp tabak Als met Haverschmidt en zijn muizen, heb ik mijn bedenkingen. We kunnen ons van Dickens nauwelijks voorstellen dat hij - met uitzondering van de wijn - levensmoed zou kunnen peuren uit brood met een homp kaas en een pijp tabak (Van Rossum 's Troost). Op zijn manier zag ook Vincent "Muizen", behept met muizenissen. Zo blijft het stoeien rondom Dickens, "a never ending story". Portsmouth, Dickens en Jane Austen. In de biografie van Jane Austen maakt Claire Tomalin, ons bekend vanwege haar boek over Ellen Ternan, melding van een verrassende connectie tussen de families Dickens en Price. Laatsgenoemde familie speelt een hoofdrol in Austen 's roman "Mansfield Park". De echte Dickens-familie is verwant aan de fictieve Price-familie, in die zin dat beide afkomstig zijn uit Portsmouth. Voorts constateert Tomalin: "The Dickens family-home in Portsmouth must incidentally, have been rather hke the Price-household in Mansfield Park". In een analyse van passages uit Austen's werk concludeert Tomalin: "It is as though the spirit of Dickens' future was hovering over Jane Austen". Dickens was vijf jaar toen Austen haar roman schreef, derhalve al zeer jong present als geest over de wateren van Portsmouth; hovering. Pointon van Portsmouth zou kunnen vertellen of in zijn stad spiritistische manifestaties regelmatig voorkomen. Het kan toch niet toevallig zijn, dat met name de Portsmouth-branch zo eminent floreert! Een passage uit "Mansfield Park", karakteriserende de familie Price uit Portsmouth is zeer verbazingwekkend: "A large and still increasing family, a husband disabledfor active service but not the less equal to company and good liqour, and a very small income to supply their wants". Wie moet niet denken aan de Dickens-menagerie, in de kleutertijd van Charles!? G.J. Hijink

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 38