Reactie op de Dordtse ambivalentie over Chatham (TDD 43) Guus de Landlsheer In nummer 43 van the Dutch Dickensian vinden we een commentaar op mijn artikel met als onderwerp Rochester/ Chatham (TDD nr 41Hierin heb ik geprobeerd de heldendaden van onze voorouders, waar wij in stilte natuurlijk uitermate trots op zijn, enigszins te marginaliseren. Immers, voelen wij, Dutch Dickensians, ons toch op de eerste plaats Dickensians en inwoners van de republiek der letteren. In dit licht moet U dan ook onderstaand citaat begrijpen: De Engelsen noemen het:The Medway Disaster' en wij: 'de tocht naar ChathamDat alles vond plaats in 166 7, maar dit alles natuurlijk terzijde want ten eerste heeft het niets met Dickens te maken en ten tweede houden we niet van geweld en ten derde blijven we een bescheiden volkje. De scribent raakt in zijn commentaar in nummer 43 inderdaad een open zenuw in de relatie Dordrecht Chatham, maar dat niet alleen. Het gevaar is nog veel groter. Hoe snel kan een vonk van vaderlandse trots niet de oorzaak zijn van het ontploffen van de ontvlambare spanning tussen Nederland en Engeland. Bedenk toch wat en onherstelbare schade dit kan berokkenen aan de contacten tussen de Haarlem Branch en Headquarters? Hoe delicaat deze zaak is blijkt wel uit het onderstaande gedicht van Rudyard Kipling uit 191 1], dat duidelijk aantoont hoe het gebeuren in Chatham de Britse natie tot in het diepst van haar ziel heeft verwond. The Dutch in the Medway 1664-1672 IF wars were won by feasting, Or victory by song, Or safety found in sleeping sound, How England would be strong! But honour and dominion Are not maintaine'd so. They're only got by sword and shot, And this the Dutchmen know! The moneys that should feed us You spend on your delight, How can you then have sailor-men To aid you in your fight? Our fish and cheese are rotten, Which makes the scurvy grow— We cannot serve you if we starve, And this the Dutchmen know! Our ships in every harbour Be neither whole nor sound, And, when we seek to mend a leak, No oakum can be found; Or, if it is, the caulker, And carpenters also, For lack of pay have gone away, And this the Dutchmen know! Mere powder, guns, and bullets, We scarce can get at all;

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 40