To Turnkeys163 To Watchmen110 To Extra and occasional D°40 To Oil and Candles55 To Taxes, Rates and Assessments, exclusive Income Tax239 13 6 To promiscuous Disbursements250 To repairs75 To Lamplighting in and about the Prison45 To Coals50 To Law Expenses, upon an average150 To Stationary, Printing, &c50 To Stamps150 1,730 9 6 Netto Profits 3,270 6 2 5,000 1 5 8 In addition to the above, I am entitled to 4d. upon ever/ Bail, and 4d. upon every Judgment in the Court of King's Bench, which fee is received by the Master of the King's Bench Office for my use, and accounted for by him to me, amounting upon an average to about £320. a year, which is the only fee I am entitled to or receive out of the King's Bench Prison, besides what is above stated to be received within the Prison. N.B. - No charge is made in the above Account for losses by Escapes, which are sometimes very heavy, and for which I am, as Marshal, personally answerable, there being in general from six to eight hundred prisoners for debt (and sometimes a great many more) in my custody, some of whom are charged with very large sums of money, sometimes so high as 40 to £50,000. each. [Report on King's Bench, Fleet, and Marshalsea Prisons 1815, Appendix N°10] De Marshal van de King's Bench Prison stelde het overige personeel aan, zoals de Deputy Marshal. Deze had echter geen bemoeienis met het beheer van de gevan genis, maar stond meer in dienst van de rechtbank; hij ontving voor het heen en weer brengen van de gevangenen, 'fees' per gevangene. Hij kreeg zo £350 tot £400 per jaar binnen, wat meer had kunnen zijn ware het niet, dat hij er vrijwillig vanaf zag om 'fees' van de armste gevangenen te vragen. De Marshal gaf aan drie klerken een vast salaris. Drie cipiers en vier 'watchmen' leefden grotendeels van een salaris (van de Marshal) en van 'fees'. De reverend William Evans ontving een fee voor ieder nieuwe gevangene. De Marshal moest ingevolge 27 Geo.ii,c.l 7(1 754)s.l 7 ook de reparaties aan de gevangenis en bijbehorende gebouwen betalen, maar besteed de daarvoor slechts 'the small sum of £75.' De Warden (directeur) van de Fleet Prison. Mr.Eyles, had sinds eind 1804 een zwakke gezondheid en liet alles over aan de Deputy Warden, Mr.Nixon, die alle emolumenten ontving, behoudens £500 per jaar, die de Warden voor zichzelf be hield. Alle inkomsten werden evenals bij de King's Bench Prison opgebracht door de

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 6