de 'Fees and Profits'. Hielp een gevangenisbewaker iemand te ontsnappen, dan verloor hij zijn positie voorgoed en moest hij £500 boete betalen. Er waren ook straffen als de bewaarder ten onrechte ontkende dat een gevangene er was, of hem niet wilde voorgeleiden. Het is duidelijk, dat allen betrokken bij het beheer van deze gevangenissen financieel belang hadden bij de uitgaven van de gevangenen voor kamerhuur, voedsel, drinken, bedden enz. en bij zo min mogelijk kosten ten bate van de gevangenen als versterkende middelen en medicijnen. In de King's Bench Prison was een soort markt, waar de gevangenen konden inkopen. Daarvoor moesten de marktkooplui Is. per week aan de Marshal betalen. Het parlement trachtte telkens weer paal en perk te stellen aan het afpersen van geld. Het deed dit met dezelfde wetten, waarin het uitbuiten in een sponging-house werd tegengegaan. De bewoordingen waren niet mis te verstaan: W h e r e a sby reason of the many grievous Extortions and ill Practices of such Persons who have for several Years past respectively executed the Offices of Marshal of the King's Bench, Warden of the Fleet, and Keeper of the Marshalsea, Newgate, and other prisons, and by several privileged Places within this Realm, both Creditors and Debtors have been notoriously abused, and the good Intents of the Law wholly eluded [wet van 1 697). Een van de bestreden 'ill Practices' was het helpen ontvluchten van schuldenaren. Deze wet uit 1 697 scheen echter geen afdoende regelingen te treffen of werd onvoldoende nageleefd, zoals men uit latere wetten kan opmaken. Wij lezen namelijk in 'An Act for the Relief of Debtors with respect to the Imprisonment of their Persons' van 1 729: Whereas, many Persons suffer by the Oppression of inferior Officers in the Execution of Process for Debt, and the Exactions of Gaolers to whom such Debtors are committed, for Remedy whereof it may be reasonable, not only to enforce the Execution of the Laws now in Being against such Oppressions and Exactions, more especially several Clauses in a Statute made at a Parliament held in the twenty-second and twenty-third Years of the Reign of King Charles the Second, intituled, An Act for the Relief and Release of poor distressed Prisoners for Debt, but likewise to make some further Provisions for the Ease and Relief of Debtors, who shall be willing to satisfy their Creditors to the utmost of their Power. Deze aanhef werd woordelijk herhaald in de Lords' Act van 1 758. Het onderzoek naar het overlijden van Thomas Culver bezoedelde reeds de naam van William Jenkins, 'Keeper of the Marshalsea Prison'. Niet alleen, dat zo iets kon gebeuren, maar ook nog, dat hij niet goed wist of zijn opdracht om Culver extra 'necessaries' te geven wel was uitgevoerd en evenmin wist hoe die 'necessaries' zouden moeten worden gefinancierd. Ook zijn gedogen van de willekeur door twee gevangenen in de Poor Side en van de justitiële klerk stelde hem in een ongunstig

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 8