daglicht. Het Committee van 1815 had ernstig bezwaar, hoe hij zich door middel van het koffiehuis of Tap, ten nadele van de gevangenen, verrijkte. Ten aanzien van de King's Bench Prison werd gerapporteerd, dat de Marshal ondanks zijn hoge inkomen, zich niet bemoeide met de gang van zaken binnen de gevangenis. Hij zei zelf zelden of nooit binnen de muren te komen. Mr.Brooshooft, de particuliere klerk van de Marshal was in feite de gevangenisbeheerder. De 'chum- masterd.i. de man die de kamers indeelde, wist zich op bijna criminele wijze aan deze kamerhuur te verrijken. Mr.Morris, the chum-master, seems to be a most improper person to have the management of any part of the prison. It is proved before Your Committee, that he took money (which was divided among the turnkeys, all of whom are therefore criminal) for the purpose of obtaining from Mr.Brooshooft permission to do that, which all parties knew the Marshal had forbidden to be done. His whole evidence is shuffling and prevaricating; and Your Committee would have felt themselves justified in reporting him to the House, if they had not attributed his conduct as much to arise from his ignorance as from wilful and criminal prevarication. Daarentegen werd Mr.Nixon, Deputy van de Fleet, geprezen. Het Committee van 1815 rapporteerde op 1 mei van dat jaar. Het doet dan vreemd aan, dat op 12 mei daaraanvolgend werd aangenomen 'An Act for the Abolition of Gaol and other Fees, connected with the Gaols in England', waarin tevens de salariëring van de gevangenbewaarders werd geregeld. De wet verklaarde zichzelf niet van toepassing op King's Bench, Fleet en Marshalsea Prisons. Daarmee bleef de stimulans voor de betrokken gevangenbewaarders om hun inkomsten van de gevangenen af te persen. Juridisch gezien waren de plichten van de bewakers en de rechten en plichten van de gevangenen goed opgesteld. De desbetreffende regels, waren echter soms een eeuw of nog langer geleden vastgelegd. Zij waren wel duidelijk geformuleerd en behoorlijk gepreciseerd, maar werden kennelijk - waarschijnlijk door weinig uitvoerbare sancties - niet nageleefd. De Rules and Orders van King's Bench stamden uit 1 729 en waren getekend door de Lord Chief Justice en Judges of het Court of King's Bench. Het beheer van de gevangenissen bestond uit het aantal 'turnkeys' en 'watch men'. Dat aantal werd uiteraard niet groot, omdat de Marshall hen uit 'eigen' in komsten betaalde, waarnaast zij zelf aan 'fees' moesten zien te komen. Voorts waren er de 'clerk of the papers', en de 'tipstaffs' die gevangenen naar en van de recht banken brachten. Deze paar mensen stonden tegenover honderden gevangenen. Hun taak was eigenlijk vnl. zorgen dat die gevangenen niet ontsnapten. Bij het orde houden lieten zij zich bijstaan door helpers uit de gevangenen, die daan/oor een karige beloning ontvingen. Maar zonder de medewerking en het dulden van de gevangenen zelf konden zij t.a.v. handhaving van enige orde binnen de gevan genissen weinig bereiken. De gevangenen handhaafden zelf enige orde met een sociale hiërarchie en met reglementen. De beide 'ordeningssystemen' moesten

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 9