geneesmiddelen e.d betaalde de 'deputy warden' uit eigen zak. Evenals bij de 'allowances' kwam van de uitvoering van de voorschriften weinig terecht. De aandacht van de dokter was minimaal. Hoe het toe kon gaan blijkt uit de geschiedenis van Thomas Culver. Deze arts prefereerde een veilige afstand boven een goede diagnose. Een paar jaar later, in 1815, waren de toestanden niet beter: The prison [King's Bench Prison] is ill lighted, and, even when the Committee saw it, extremely dirty: though they were informed, that for some months it had not been so clean. It smells not only from the sewers, but from the piles of the dirt heaped up behind the prison, which are offensive and unwholesome. The scavengers are paid by the Marshal, but they make a profit by the dirt, and of course only take it away when the quantity repays the labour of removal. They sell also the urine, which is collected in tubs, the smell of which is generally complained of.... At present no attention is paid to cleanliness in the prison: each individual is as cleanly or as dirty as to him seems meet, and the apartments are kept according to the habits of the occupier; there is no attention paid by the officers of the prison to these particulars. In de Marshalsea Prison viel het Committee cle slechte staaf van de riolen op, de beperkte wandelruimte en cle slechte luchtcirculatie. De Pleet daarentegen mocht als gezond worden aangemerkt. De Marshal van King's Bench durfde te beweren 'that the prison is uncommonly healthy'. Er was gedurende 24 jaren geen 'contagious fever1 geweest. Op dit moment was er slecht één zieke. Een van de gevangenen was echter een 'surgeori', Mr.Burnet. Deze stond gratis de zieken bij en kreeg af en toe geld om medicijnen te kopen. Op 16 maart 1815 had hij ongeveer dertig zieke gevangenen orider behandeling. Vanaf zes uur in de morgen was hij mei hen bezig. Hij voegde eraan toe, dat hij nooit iets had vernomen van medicijnen, versterkende middeien of kleren voor cte zieken. Een arrne Nederlander was stervende aan eeri leverziekle en zeil op de koude stenen. In cle Fleet Prison waren in cle 'rules and orders' nadrukkelijk Iwee kamers voor zieken voorgeschreven, er was er echter slecht één. Daarin lagen twee personen, zonder enige medicijn en zonder verzorging, dan van een medegevangene. De Marshalsea Prison had nog steeds Mr.Phillips, die wij al kennen uit 1811. Er was een 'infirmary'. Maar ten tijde van het Committee werd die gebruikt om gevangenen van cie Admiraliteit die opstandig of wanordelijk waren, op te bergen en vcjst te leggen aan ringen, die in cte vloer waren verankerd. De 'strong rooms', die eigenlijk hiervoor waren bestemd, waren zo slecht, dat eeri opstandige gevangene er niet zonder gevaar voor zijn gezondheid kon worden opgesloten. In 1818 heeft cte Fleet Prison nog geen gevangenisarts. De Marshalsea Prison heeft clan twee ziekenkamers, maar die voor vrouwen werd zelden gebruikt en diende voor opvang van nieuwe gevangenen voor de eerste nacht. De drainage was echter slecht en hef water van niet al te beste kwaliteit. De admiraliteitsgevangenen

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 18