voeding. De meerderheid van de jury wilde echter niet uitspreken, dat Glaver stierf aan cholera en het werd hef bekende 'died by visitation ot God'. Nochtans wees de voorman van de jury de Coroner op de staat van de toiletten en hun uitwaseming, waaraan ondanks een schrijven van de gevangenen niets werd gedaan. In 1840 was een jury van mening, dat een gevangene "died of pulmonary consumption, and that his death was accellerated by imprisonment". Toen in 1841 in Queen's Bench, evenals in de Marshalsea, een gehonoreerde arts was, gat, na een uitspraak van een natuurlijke dood, de jury nochtans de coroner een aanbeveling bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op betere medische bijstand in de gevangenis, des te meer nu de aanwezige geneeskundige gesalarieerd was. In hetzelfde jaar gaf The Times een verslag, dat de voor ons zo schrijnende toestanden in de gevangenis voor schuldenaren nogmaals bevestigde. Hei betrof een gevangene wegens 'contempt of court'. Sarah Pearce, nurse to Mr.Baker [the deceased], stated she had lived in the service of the deceased for many years. Her master had been in prison about 14 years altogether. He was liberated after six years' confinement, and was again arrested in May, 1833. He had contracted a disease during his first confinement, and had ever since been attacked with dropsy and erysipelax. His only means of living for two years past was 5s. a week, which he received from a gentleman named Watson; out of that he had ls.3d. to pay for his room, and witness herself had also to be kept out of it. She had received no salary for eight years, and had latterly waited on other prisoners for a trifle per week to assist in supporting her master and herself. He often complained that he could not get food enough. Daar Mr. Baker 78 jaar was, besloot de jury nochtans tot 'died from natural causes'. The Times van 28 October 1839 rapporteerde een lijkschouwing van Thomas Turner, 43 jaar oud overleden in Queen's Bench Prison. De jury concludeerde, dat zijn dood was bespoedigd door gebrek aan voedsel eri kleding en dat dit aan de betrokken parochiebestuurders Ie wijten was. Ook de coroner van Thomas Culver wilde riiei te veel aandacht aan Culvers doodsoorzaak besteden. "Oh," said Mr.Pickwick, much relieved by this explanation; "I understand you. You have pawned your wardrobe." "Everything - Job's too - all shirts gone - never mind - saves washing. Nothing soon - lie in bed - starve - die - Inquest - little bonehouse - poor prisoner - common necessaries - hush if up - gentlemen of the jury - warden's tradesmen - keep it snug - natural death - coroner's order - workhouse funeral - serve him right - all over - drop the curtain." In Little DomY wordt de verlopen arts, die in de Marshalsea Prison de bevalling van Little Dorrit bijstond, uitvoerig beschreven. Hij bleek - wat ook iri King's Bench en Fleet voorkwam, gelijk eerder werd vermeld - zelf ook een gevangene te zijn, 'an old jail-bird' en 'more sodden than usual'. Het valt op, dat de schrijver van de roman niet wist, dat juist de Marshalsea Prison een gesalarieerde arts had, die er ook al was ten The Pickwick Papers:

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 20