MR.PICKW1CK EN SAM WELLER iN DE FLEET PRISON. DERDE DEEL EN SLOT. J.A. Ebbinge Wubben. 8. Morele euvels. De Marshal van King's Bench Prison moest zorg dragen, dat er blokken waren om gevangenen in vast te zetten, die de naam des Heren lasterden of vloekten. In 1760 werd de Mcrshal zelfs bevoegdheid gegeven de daaraan schuldige over te brengen naar bepaalde strafgevangenissen voor ten hoogste drie maanden. Hij moest ook zorg dragen voor de kapel, en de gevangenispredikant moest diensten houden volgens de riten van de Church of England. De gevangenispredikant werd benoemd door de Marshal. Hij kreeg geen salaris, maar hij ontving een 'fee' voor iedere nieuwe gevangene. Hij was echter oud en zwak en telkens hield iemand anders de zondagsdienst. Enig andere taak werd niet vervuld. Er kwam nauwelijks een gevangene naar de kapel. De Marshal of gevangenbewaarders waren er nooit en gaven zo een slecht voorbeeld. Het Comité verwonderde zich daarom niet over de verwaarlozing van de dag van sabbat. Er moest een krachtdadiger gevangenispredikant komen. In de Fleet was het niet veel beter, ook al was daar het bijwonen van de diensten verordonneerd. De predikant ontving van de Warden £30 per jaar en verzorgde de diensten op zondag, Kerstmis en Goede Vrijdag. Hij werd geholpen door een klerk, die daarvoor £5 per jaar ontving, ook van de Warden. Voorts gaf de Warden nog £5 per jaar uit voor het onderhoud van de kapel. Echter, na allerlei wantoestanden als dronkenschap, ruzies en hoererij vermeld te hebben, schreven de Commisioners van 1818, dat zij hoopten daarin verbetering te brengen door een regelmatiger bijwonen van de diensten. Zij wilden een voorschrift laten opstellen, dat de Warden, zijn vervanger of de 'clerk of the papers' verplicht zou zijn de diensten bij te wonen, dat tijdens de diensten de tapkamer, de 'cellar-head' en de koffiekamer dicht zouden zijn, en de deuren van de gevangenis gesloten. Er moest een betere honorering van de gevangenis-predikant komen. In de Marshalsea waren de toenmalige admiraliteitsgevangenen verplicht de diensten bij te wonen. De gevangenispredikant was voor het leven benoemd en kreeg £50 per jaar uit 'Your Majesty's household', maar kwam nooit zelf en besteedde zijn taak voor £20 per jaar uit aan een 'curate', die uit de gevangenen voor 1 s. per maand een 'clerk' koos. De diensten waren om half twaalf of twaalf uur, tot ongenoegen van de gevangenen. De 'Commissioners' vonden, dat er een redelijk betaalde predikant moest komen, die zelf de diensten leidde en het sacrament bediende en dat er geld moest zijn voor bijbels en gebedenboeken. De bediening van het sacrament was jaren lang achterwege gebleven!

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 12