Deze attornies hadden niet allen een juridische opleiding. Zij waren dan 'sham-attornies'. Het woordje 'sham' duidde op een misleidende schijn. Er was sham-jewellery, een sham-bail (ook wel jew-baii), een snam-attorney, een sham-debt (b.v. die van Sam Weiier aan zijn vaderl). Tegenover sham-debt stond sham-claim. Doordat er naast de attornies sham-attornies waren, terwijl niet alle attornies geregistreerd waren bij een rechtbank en die registratie soms weer werd ingetrokken, is het niet mogelijk een altijd duidelijke grens tussen agenten, resp. sham-attornies, en attornies te trekken. Een herbergier die een aantal kleine, ten dele betwiste, vorderingen had uitstaan wilde geen dure respectabele attorney daarvoor inschakelen en maakte gebruik van een zekere George Field, die aangeboden had een aantal rekeningen te innen. Onder de schuldenaren was Wiley. Toen Field ontdekt had waar Wiley te vinden was, kwam hij terug bij de herbergier en kreeg wat geld om een writ te verkrijgen en vervolgens om de writ te executeren, d.w.z. Wiley in hechtenis te laten nemen. Toen dat was geschied werd Field zelf, op vordering van een andere herbergier, gevangen gezet. Voor de politierechter bleek, dat Field zich al eerder voor een attorney had uitgegeven en daarvoor met een openbare geseling was gestraft. Dit keer zou hij er minder goed van afkomen, schreef de correspondent, daar Wiley een geding tegen Field was begonnen wegens onrechtmatige gevangenneming. De Insolvent Debtors' Court is in het begin nogal onzorgvuldig geweest met het toelaten van 'attornies'. In zijn Report on Acts respecting Insolvent Debtors 1819 schreef het Select Committee, dat de Commissioner van de Insolvent Debtors' Court (er was toen nog één commissioner) en de Chief Clerk salarissen hadden van resp. £2.000 en £400 per jaar. Nochtans hadden zij als bijverdiensten fees voor het inschrijven van agenten als attornies, die geen gequalificeerde attornies waren. De fees bedroegen £1,9s.: £1 voor de Commissioner en 9s. voor de Chief Clerk. Nixon vertelde het Comité, dat vele agenten in de Fleet Prison kwamen. Ontslagen schuldenaren werden vaak agent. De gevangenen lieten hun papieren door dergelijke agenten invullen en verkregen dan op onjuiste staten en valse eden de 'benefit of the act'. Voorzover hij wist, waren deze agenten geen opgeleide juristen. Sommigen van hen kregen van de gevangenen geld,

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 17